Tarım Bakanlığı: ESK’nın et zammı piyasayı etkilemeyecek

 

Tarım Bakanlığı Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) payının kırmızı et satışında yüzde 1’in altında olduğunu bu nedenle fiyat düzenlemesinin kırmızı et piyasasını etkilemeyeceğini açıkladı.

ESK kırmızı et satış fiyatlarına yüzde 48 oranında zam yapmasının ardından Tarım Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık “ESK’nın satış mağazalarında yıllık kıyma ve kuşbaşı eti satışı 6 bin tondur. Bu rakam Türkiye kırmızı et satışının yüzde birinin altındadır. Bu nedenle ESK’nın Türkiye genelindeki 18 satış mağazasında, nihai tüketiciye satılan ürünlerin fiyatlarında düzenlemeye gitmesi, kırmızı et piyasasını etkilememektedir” değerlendirmesini yaptı.

Yeni fiyat düzenlemesinden sonra ESK mağazalarında tüketiciye ulaştırılan ürünlerin piyasanın yüzde 15 altında satıldığı ifade edilerek “Böylece ESK kıymayı 83 TL’den, kuşbaşını 92 TL’den piyasa fiyatının altında satışa sunmaktadır.

Hükümetimiz ve Bakanlığımız üreticimizin ve tüketicimizin yanında olmaya ve her türlü desteği vermeye de devam edecektir.” ifadeleri yer aldı.

Önceki İçerikİngiltere’de enflasyon son 30 yılın zirvesinde
Sonraki İçerikHak-İş Başkanı Aslan: Temmuz ayında asgari ücret yeniden belirlenir mi sorusunun cevabı bugün için ne yazık ki olumsuz