AnasayfaEDİTÖRDENMGK yarın toplanıyor; Suriye'de güvenli bölge masada

MGK yarın toplanıyor; Suriye’de güvenli bölge masada

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak yılın üçüncü MGK Toplantısı’nda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ve Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Kilit Operasyonunun ele alınması bekleniyor. Erdoğan, son Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak.
İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvuruları kapsamında Türkiye’nin ortaya koyduğu tavır ve bu ülkelerin NATO üyeliği için öne sürdüğü kriterlerin, toplantının önemli gündemlerinden olması öngörülüyor.
Rusya’nın Ukrayna operasyonlarının da ele alınması beklenen toplantıda, bir diğer önemli konunun Yunanistan’ın yürüttüğü silahlanma faaliyetleri olması bekleniyor.  Türk Silahlı Kuvvetlerince, Irak’ın kuzeyindedüzenlenen Pençe-Kilit Operasyonu ile sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak önemli başlıklar arasında yer alması bekleniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun MGK toplantısında tüm boyutlarıyla ele alınacağını dile getirmişti.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN