Metin Gürcan, tahliye edildi

Metin Gürcan

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan’ın “casusluk” suçundan müebbet ve 35 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Davada ara kararını açıklayan mahkeme, yurt dışı yasağı adli kontrol hükmü uygulayıp Gürcan’ın tahliyesine karar verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Gürcan’ın tahliye edilmesine itiraz etti.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde basın ve izleyicilere kapalı olan duruşmaya, tutuklu sanık Gürcan ve avukatları katıldı.

Önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakın okunmasının ardından sanık ve taraf avukatları savunma yaptı. Sanık avukatları, kamu kurumlarından gelen cevabi yazıların lehlerinde olduğunu, böylece suça konu bilgilerin “gizlilik” ya da “özel bilgi” içermediğinin ortaya çıktığını savundu.

Dosyaya kazandırılan yeni deliller ışığında suçun vasıf ve mahiyetinin değişebileceğini belirten avukatlar, Gürcan’ın tahliyesini istedi.

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, yurt dışı yasağı adli kontrol hükmü uygulanarak sanık Gürcan’ın tahliyesine karar verdi.

Başsavcılık itiraz etti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, Gürcan’ın tahliyesine itiraz etti. İtiraz dilekçesinde dosyadaki mevcut delil durumu ve isnat edilen suçlamalara ilişkin cezanın üst sınırına dikkat çekilerek adli kontrol şartının bu aşamada yetersiz kalacağı gerekçesiyle Gürcan’ın yeniden tutuklanması istendi.

Ankara 26. Ağır Mahkemesi, başsavcılığın bu talebini reddetmesi halinde nihai kararı vermesi için dosyayı Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesine gönderecek.

Önceki İçerikMcDonald’s Türkiye, Katarlı bir şirkete satıldı
Sonraki İçerikKripto para piyasalarında LUNA depremi