AnasayfaEDİTÖRDENGergerlioğlu: Ankara Barosu işkenceye karşı 'kem kümlü' bir açıklama yaptı

Gergerlioğlu: Ankara Barosu işkenceye karşı ‘kem kümlü’ bir açıklama yaptı

 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındaki kişilerin işkence altında olduğuna dair iddialar konusunda Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin rapor hazırladığını belirterek, “Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi bir açıklama yapmak için bir rapor çalışması yaptı ancak bu rapor çalışması nedense yayınlanmadı. Ankara Barosu bir açıklama yaparak ‘Bir rapor çalışması yaptık da bunu suç duyurusuna götüreceğiz. Gerekenler yapılacak’ Gibi kem kümlü bir açıklama yaptı” dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cezaevi Hak İhlalleri ve Gündem Değerlendirme Basın Toplantısı yaptı. Gergerlioğlu, Ankara Barosu ile ilgili şunları kaydetti:

 “Biz kaç gündür Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındaki kişilerin işkence altında olduğuna dair bilgiler alıyoruz, iddialar alıyoruz. Bununla ilgili Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi bir açıklama yapmak için bir rapor çalışması yaptı ancak bu rapor çalışması nedense yayınlanmadı. Ankara Barosu bir açıklama yaparak “Bir rapor çalışması yaptık da bunu suç duyurusuna götüreceğiz. Gerekenler yapılacak.” gibi kem kümlü bir açıklama yaptı. Değerli arkadaşlar yeri gelince hepimiz demiyor muyuz; işkence insanlık suçudur, en ağır suçtur, işkencede zamanaşımı yoktur diyoruz. En ağır suçtur diyoruz. En ağır suçu tespit etmişsen böylesine kem kümlü açıklama yapılır mı değerli arkadaşlar! Ankara Barosu’ndaki hukukçu arkadaşlara sesleniyorum; ya bu açıklamayı yapmasaydınız ya da doğru dürüst bir açıklama yaparak Ankara Emniyeti’nde neler olup bittiğini net bir şekilde açıklasaydınız. Böylesine ‘Yapacağız, edeceğiz’ diye mırıl mırıl bir açıklama olabilir mi Allah aşkına! Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin yapmış olduğu gözaltındaki insanlar ile görüşmeler sonrası raporunu bekliyoruz! Bu raporun açıklanmasını bekliyoruz çünkü bu tür raporlar kayıtlara girmelidir! ‘Ben rapor çalışması yaptım, suç duyurusu yaparız, bakarız, ederiz…’ Değerli arkadaşlar bunlar tarihe geçecek belgelerdir! O suç duyurularının takipsizlik ile sonuçlanacağını bilmiyor mu Ankara Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımız. Çok da iyi biliyorlar, hangi işkence, kötü muamele başvurusu bu ülkede takipsizlikle sonuçlanmadı. Binlerce faili meçhul var, binlerce cezasızlık vakası var. El insaf! Raporu açıklama. ‘Efendim biz suç duyurusu yapacağız, duruma bakacağız, gereğini yaparız. Merak etmeyin’. Olacak iş mi bunlar?”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN