AnasayfaDünyaDiplomasiÇavuşoğlu: NATO'ya üye olmak istiyorlarsa teröre verdikleri desteği kesmek zorundalar

Çavuşoğlu: NATO’ya üye olmak istiyorlarsa teröre verdikleri desteği kesmek zorundalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olmak istiyorlarsa teröre verdikleri desteği kesmek zorundalar.” dedi. NATO içindeki dayanışmanın herkes için önemli olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Finlandiya ve İsveç’in güvenlik endişelerini anlıyoruz ancak herkesin Türkiye’nin de meşru güvenlik endişelerini anlaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile üçlü toplantıda bir araya geldi. Üçlü görüşme İstanbul Dolmabahçe çalışma ofisinde gerçekleşti.

Dışişleri Bakanları tarafından düzenlenen üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplasında konuşan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olmak istiyorlarsa teröre verdikleri desteği kesmek zorundalar.” dedi.

NATO içindeki dayanışmanın herkes için önemli olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Finlandiya ve İsveç’in güvenlik endişelerini anlıyoruz ancak herkesin Türkiye’nin de meşru güvenlik endişelerini anlaması gerekiyor. O nedenle terörle mücadelenin net bir şekilde stratejik konseptte yer almasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu’nun ortak basın toplantısındaki konuşması şöyle:

“NATO’nun güvenliği, NATO içinde dayanışma hepimiz için önemli, tüm müttefikler için geçerlidir. Müttefik olmak isteyenler için de geçerlidir. Biz Finlandiya ve İsveç’in güvenlik endişelerini anlıyoruz ancak herkesin Türkiye’nin de meşru güvenlik endişelerini anlaması gerekiyor. O nedenle terörle mücadelenin net bir şekilde stratejik konseptte yer almasını istiyoruz.

“Finlandiya ve İsveç’in NATO başvurusuna ilişkin karşı olmamız terör örgütlerine yaptıkları destektendir. Bizim niye karşı çıktığımızı herkes biliyor, anlıyor. Heyetler Ankara’ya geldi, bu toplantıdan farklı kurumlardan arkadaşlarımız da vardı. İki ülkenin PKK, YPG başta olmak üzere, terör örgütlerine verdikleri destek, bilgiler bir kere daha paylaşıldı. Heyet bu belgeleri aldı, başkentlerine döndü, şimdi bu ülkelerden cevap bekliyoruz yani somut adımlar bekliyoruz. Bu adımların atılması gerekiyor. Zaman içinde Türkiye’yi ikna ederiz, dostuz, müttefiğiz gibi bir yaklaşım doğru olmaz, bizim beklentimiz imkansız bir beklenti değil. NATO’ya üye olmak istiyorlarsa terör örgütlerine desteği kesmek zorundalar. Makedonya’nın NATO’ya üyeliği kaç sene sürdü? 11 yıl sürdü. Çünkü Yunanistan, Makedonya’dan ismini değiştirmesini istedi. Kuzey Makedonya oldu ve ondan sonra NATO üyesi oldu.

“Bizim talebimiz gayet meşru, açık ve net. Bu ülkeler teröre destek veriyor, teröre yönelik desteği kesmeleri gerekiyor. Ayrıca bize yönelik savunma kısıtlamalarını kaldırmaları gerekiyor. Bu tür kararlar düşmanlara karşı alınan kararlardır. Gayet açık ve net. Umarım Finlandiya ve İsveç bizi gayet iyi anlamıştır. Diğer üye ülkelerin de bu iki ülkeyi bu yönde teşvik etmesi gerekiyor. Biz her zaman diyalogtan yanayız, umarız bu beklentiler somut bir şekilde yerine gelir.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN