Üçlü toplantı Bakü’de yapıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte Bakü’de düzenlenen Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları Toplantısına katıldı. Toplantıda, “Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru’nun potansiyelinin geliştirilmesi konusu” ele alındı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte Bakü’de düzenlenen Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları Toplantısına katıldı. Toplantıda, “Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru’nun potansiyelinin geliştirilmesi konusu” ele alındı.

Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yer aldığı Üçlü Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları Toplantısında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Reşad Nabiyev, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile Kazakistan Sanayi ve Altyapı Bakanı Kairbek Uskenbayev katıldı. Toplantıda, üçlü ve bölgesel iş birliğinin artırılması ile Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru’nun potansiyelinin geliştirilmesi konuları tartışıldı.

Heyetlerin ortak toplantısından sonra Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Ceyhun Bayramov ve Muhtar Tileuberdi, Bakü Beyannamesi’ni imzaladı.

Toplantı sonrasında yapılan ortak basın açıklamasında konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, “Ülkelerimiz arasında hem ikili hem de çok taraflı formatlarda çok faydalı iş birlikleri var. İyi komşuluk, stratejik ortaklık ve kardeşlik ilişkileri var. Üç ülke 3+3 formatında ilk kez toplantı yaptı. Toplantıda bölgesel konularda faydalı görüş alışverişinde bulunuldu.” dedi.

Bayramov, “Görüşmeler sırasında Trans Hazar Koridoru’nun (Orta Koridor) geliştirilmesini ve bu doğrultuda mevcut yük trafiğine odaklandık. Mevcut sorunlara özellikle dikkat edilirse, darboğazları ortadan kaldırmak için ulaşım ve iletişim iş birliğimizi genişletmenin yolları bulunabilir. Tartışılan konularda çok ilginç ve değerli yeni fikirler ve öneriler dile getirildi. Bölgede her yöne güçlü ve uygun ulaşım bağlantılarının kurulması, mevcut sorunların ortadan kaldırılması önemlidir. Toplantıda üç ülkenin iş birliğiyle Bakü-Tiflis-Kars demir yolunun kullanımı ve yük trafiğinin genişletilmesini konuştuk. Bütün bunlarla Azerbaycan topraklarının Ermeni işgalinden kurtarılmasının ardından ortaya çıkan yeni gerçekleri de görüştük. Zengezur koridoru AB, Türkiye ve Asya’ya giden bir rotanın oluşturulmasında özel bir rol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

Bugün üç ülke arasında ulaştırma alanındaki iş birliği konularını ele aldıklarını belirten Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, “Hedefimiz, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da pekiştirmek. Bu bağlamda bölgede giderek önemi artan Trans Hazar Koridoru’na özellikle dikkati çektik, Trans Hazar Koridoru’nu geliştirme konusunda mutabık kaldık. Bugünkü görüşmelerde, taraflar hükümet düzeyinde doğrudan ilişkileri güçlendirmeyi onayladı. Karşılıklı ticaretin istikrarlı büyümesini sağlamayı, üç ülkenin pazarında talep olan ürünleri de dahil ederek ticareti çeşitlendirmeye niyetli olduklarını bildirdi.”

Önceki İçerikG7’den İpek Yolu’na alternatif fon
Sonraki İçerikKılıçdaroğlu: Adalet yoksa kayırmacılık, yoksulluk, yolsuzluk ve bağımlı yargı vardır