Çavuşoğlu: Tahıl koridoru planını Türkiye olarak uygulanabilir görüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir araya geldi. Ortak basın açıklamasında konuşan Lavrov, “Gıda krizi oluşturacak bir durum yok” ifadelerini kullanırken Çavuşoğlu ise BM, Rusya, Ukrayna ve ülkemiz arasında oluşturabilecek tahıl koridoru mekanizmasını uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışmaları kapsamında Türkiye’ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ve Lavrov arasında ki görüşme Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti.

İkili görüşmenin ardından Bakan Çavuşoğlu ve Lavrov ortak bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Açılacak tahıl koridoruna ilişkin konuşan Bakan Çavuşoğlu, “BM, Rusya, Ukrayna ve ülkemiz arasında oluşturabilecek tahıl koridoru mekanizmasını uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz.” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında 3 aydır devam eden savaşta müzakerelerin durma noktasına geldiğini aktaran Çavuşoğlu, “Savaşın müzakereler yoluyla sona ermesine ilişkin yoğun çaba harcadık ve harcamaya devam ediyoruz. Sürdürülebilir bir barış mümkündü, savaşın sona ermesi tüm insanlığın faydasına olur. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız, Lavrov’a bunu bir kez daha söyledim. Müzakereye dönme konusunda birkaç hafta öncesine göre daha olumlu bir hava var. Her iki tarafında Türkiye’ye olan güvenini görüyoruz, biz de objektif tutumumuzu sürdürüyoruz. Ben de ateşkesin sağlanacağı bir müzakerenin gerçekleşeceğini inanıyorum” diye konuştu.

Suriye’ye olası harekat planına ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG’nin bize yönelik artan bir tehdit var. Suriye’nin sınır bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladık. Teröristlerin bu bölgeden temizlenmesi konusunda hem Rusya’nın hem ABD’nin taahhütleri var. Bu taahhütleri yerine getirmelerini isteme hakkımız var. Teröristlerin bize yönelik saldırılarına müsamaha göstermemiz de mümkün değil” dedi.

“Lavrov ile ayrıca Suriye ve Libya konularını görüştük, farklı görüşlerimiz olsa da yakın Rusya Federasyonu ile yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.” diyen Çavuşoğlu, “PKK ve YPG tehdidine karşı tedbir almamız gerekiyor, Lavrov ile görüşmede bu konuda daha önce aldığımız sözlerin uygulanmasını ele aldık.” açıklamasını yaptı.

Lavrov, Suriye konusunda “Türkiye’nin sınır güvenliği hassasiyetini önemsiyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türk dostlarımızın, dış güçler tarafından (Suriye) sınırlarında oluşturulan tehditlerle ilgili hassasiyetlerini dikkate alıyoruz. Uluslararası toplum Suriye’deki şartları ağırlaştırıyor. ABD, Suriye’de gayri meşru şekilde bir takım örgütleri besliyor” ifadelerini kullandı.

Lavrov, “Bir sonraki toplantı Temmuz’da Nursultan’da yapılacak” dedi.

Gıda ve tahıl krizi hakkında konuşan Lavrov, “Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin piyasadaki payı sadece yüzde 1 gıda krizi oluşturacak bir durum yok. Ukraynalılar tahılı ve insanları rehin tutuyor. Ukrayna tarafı mayınsızlaştırma faaliyetlerine hazırsa biz de hazırız.” açıklamasını yaptı.

Ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamaya hazır olduklarını aktaran Sergey Lavrov, “Bunu Türk mevkidaşlarımızla el ele yapmaya hazırız. Ukrayna ürünleri için üzerimize düşeni yaparız. Zelenski mayınsızlaştırmaya karşı, problem bizde değil” diye konuştu.

Ukrayna sınırında bizim ülkemizin güvenliğini tehdit eden bazı problemler oluştu diyen Lavrov, “Biz sivillere olabilecek en minimum seviyede zarar vermeye özen gösteriyoruz. Askeri harekatlarımızın hedeflerini kamuoyu çok iyi biliyor ve bu hedeflere ulaşacağız” dedi.

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski arasında bir zirve yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine Lavrov, “Zelenski görüşme için görüşme istiyor, tutumunu da sürekli değiştiriyor. 29 Mart tarihinde Ukrayna heyeti başka bir şey söyledi, fikirleri sürekli değişiyor. İki aydır top Ukrayna’nın tarafında. İstanbul’da söz verdiler, gerekli adımları atacaklardı. Nisan ayının ortasında biz kendi taslağımızı verdik, ancak o zamandan bu yana cevap alamadık.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta denge politikası izlediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz Rusya veya Ukrayna’yı memnun etmek için hareket etmiyoruz. Bizim yaptırımlara katılmamamız Ukrayna’yı memnun etmemiş olabilir ama dengeli bir politika sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki İçerikHollywood’da bir başka ünlü çift de mahkemelik oldu
Sonraki İçerikÜmit Özdağ partisinin oy oranını açıkladı