Tokayev: Yaşananlar darbe girişimi

Kazakistan’ barış güçlerini gönderen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ülkelerinin olağanüstü toplantısı başladı. Burada konuşan Devlet Başkanı Comert Kasım Tokayev, yaşananları darbe girişimi olarak niteledi.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkesi liderlerinin Kazakistan’ın çağrısı ile yapılan olağanüstü toplantısı başladı. Toplantı, Kazakistan’da yakıt fiyatlarına yapılan zam nedeniyle başlayan ancak sonra şiddet olaylarına dönüşen protestolar nedeniyle düzenleniyor.
Devlet Başkanı Comert Kasım Tokayev, KGAÖ üyelerinin barış güçlerini ülkeye çağırmıştı. KGAÖ barış güçleri, ülkedeki şiddet olaylarını bastırmak için Kazak güvenlik kuvvetleri tarafından düzenlenen operasyonlara katılmıyor, ülkedeki önemli devlet binalarını koruyorlar. Kazakistan’a 6 Ocak’ta gönderilmeye başlayan KGAÖ barış güçleri içinde Rusya, Belarus, Kırgızistan, Ermenistan ve Tacikistan askerleri yer alıyor.
Tokayev, KGAÖ ülkelerinin olağanüstü toplantısında, ülkesinde yaşananların ‘darbe girişimi’ olarak tanımladı ve “Kazakistan bir darbe girişiminin üstesinden gelmiştir” dedi.
Tokayev, ülkesindeki şiddet olaylarının bir merkezden koordine edildiğini ve önceden hazırlandığını ileri sürdü.
Öte yandan Kazakistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da 7 bin 939 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamaya göre, güvenlik güçleri Almatı’daki iki pazarda 207 kişiyi yakaladı. Beş çalıntı aracın yanı sıra devletten çalınan bazı malzemeler ve silahlar ele geçirildi.
Önceki İçerikTZOB: Bu yıl da ciddi bir kuraklık yaşayabiliriz
Sonraki İçerikVaka sayılarında büyük artış