AnasayfaYerel HaberlerAnkaraAnkara'da minibüsçüler zam istiyor: 2 bin 256 minibüsten 400'ü icra takibinde; 200'ü...

Ankara’da minibüsçüler zam istiyor: 2 bin 256 minibüsten 400’ü icra takibinde; 200’ü kontak kapattı

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Murat Yılmazer, artan girdi maliyetleri karşısında artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, minibüs ulaşım ücretleri noktasında kendilerine nefes aldıracak yeni bir ücret tarifesinin gerekli hale geldiğini söyledi.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Murat Yılmazer, artan girdi maliyetleri nedeniyle minibüs ücretlerine zammın kaçınılmaz hale geldiğini, ulaşım hizmetine zam desteği beklediklerini kaydetti.

Minibüsçü esnafının zor durumda olduğunu belirten Oda Başkanı Yılmazer, “Ankara merkez sınırları dahilinde 2 bin 256 minibüs ile halkımıza hizmet vermekteyiz. Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası olarak 3 bin 4 üye ve 6 bin çalışanımız bulunmaktadır. Koronavirüs salgını nedeni ile bir çok sektör olumsuz yönde etkilenmiş olup, ulaşım sektörü bunların başında gelmektedir. Zorlu pandemi sürecinde yüzde 50 ile yüzde 80 arası iş kaybı yaşanması nedeni ile esnafımız banka kredilerini ödemekte zorluk çekmiş, bir çok esnafımız takibe düşmüş, icralık olmuştur. Bu dönemde  esnafımızın borçları gelir kayıplar nedeni ile katlanarak artmıştır.

‘400 aracımız takibe düştü’

Minibüsçü esnafımızın yüzde 80’i borçlu olmakla beraber, 85’i kredilerini ödeyemedikleri için icra yoluyla otoparklara çekilip, satılmayı beklerken, 400 aracımız takibe düşmüştür.

‘200 minibüs kapı önünde bekliyor’

29 Ağustos 2019 tarihinde yapılan en son zamla fiyatlarda güncelleme yapılarak minibüslerde indi bindi ücreti  3,5 TL olmuştur. 2019 yılında ortalama 250 TL olan lastik fiyatları, şu an 800 TL’dir. Araçların periyodik bakımı 800 TL- 1000 TL iken şu an 3000 – 4000 TL,  araç kasaları 250 bin TL iken şu an 520 bin TL’ye yükselmiştir. Ayrıca akaryakıt fiyatları sürekli artış içinde olup esnafın dayanacak gücü kalmamıştır. Araçlarımızda çalıştıracak şoför sıkıntısı yaşanmakta, kazanç sağlayamadıkları için şu an 200 minibüs kapı önlerinde beklemekte ve çalışmamaktadır.

‘Tehlike çanları çalmaya başlamıştır’

1965 yılından bu güne Ankara halkına hizmet veren minibüsçü esnaf teşkilatında tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Esnafımız evine ekmek parası götürmek bir yana artan maliyetleri karşılayamaz hale gelmiştir. Bu sektörden geçimini sağlayan 9 bin aile büyük bir geçim sıkıntısı içinde kalmıştır. Minibüs ulaşım ücretlerine zam kaçınılmaz hale gelmiştir. Artık dayanacak gücümüz kalmadı.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN