DİLEK KOÇAK TOZLU

YAZARLAR

Sporsuz ama hareketli bir yaşam için birkaç öneri

Evlere kapandığımız şu günlerde benim gibi spor yapmayı sevmeyenler için farklı önerilerle geldim sizlere.

Disiplinli ve sabırlı olmak, günlük yoğunluğumuza rağmen vakit ayırmak ve belirli programlara uyum sağlamak ne yazık ki spor yapabilmenin temel kuralları. Eğer düzenli spor yapmak sizin de ilginizi çeken bir alan değilse ve buna rağmen hareketli bir yaşam tarzına alışkınsanız, spor yapmadan hayatınızı keyifli ve aktif hale getirebilecek alternatifleri sizlere sunmak istiyorum.

Ev yürüyüşü bunlardan bir tanesi. Üstelik evin içerisinde dolaşmanıza da gerek yok. Olduğunuz yerde adım atmaya başlayarak, hatta Leslie Sansone’nin videolarından destek alarak bu işi keyifli hale getirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sevdiğiniz filmleri ya da dizileri izlerken bu işi yapabilirsiniz, zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olmayacaksınız.

Çocukluğumuzda eğlenmek için yaptığımız ip atlamayı yeniden hayatınıza dahil edebilirsiniz. Sıkı bir kardiyo egzersizi de sayılan bu etkili yöntem şu dönem çok popüler. Üstelik iplerin yeni versiyonlarında ip atlama sayısı artık otomatik olarak sayılıyor ve gün geçtikçe daha çok ip atlayarak kendi rekorunuzu da kırabiliyorsunuz.

Ve tabii ki dans.. Sevdiğimiz hareketli müzikler hem psikolojik sağlığımızı olumlu yönde etkilerken hem de bedenimizi hareket ettirmemize vesile oluyor. Biz fark etmeden kollarımız, bacaklarımız sağa sola sallanmaya başlıyor. Bulunduğumuz ortamdan uzaklaşarak kendimizi müziğe kaptırmak ve özgürce hareket etmek, yapılabilecek en eğlenceli spora alternatif yöntemlerden biri. Sabahları enerjik uyanmanızı sağlayacak şarkıları şimdiden kaydedebilir, güne keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Havaların ısınmasıyla birlikte açık hava yürüyüşlerini de hayatınıza dahil edebilirsiniz. Mutlaka yürüyüş yapmalıyım ya da şu süreyi tamamlamalıyım demekten hoşlanmıyorsanız, her çıktığınızda yolunuzu biraz daha uzatarak daha fazla hareket etme şansı yakalayabilirsiniz. Her yürüyüşte alternatif yollar deneyerek hem rutini bozabilir hem de yol boyu güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Trambolin de geniş bir balkonunuz ya da ufak da olsa bir bahçeniz var ise çok işe yarayan, eğlenceli alternatiflerden biri. Vücuttaki birçok bölgeyi çalıştırdığı için hem egzersiz yapma modunuzu yükseltecek hem de sizi daha enerjik ve keyifli hale getirecektir. Üstelik düzenli olarak yapmasanız bile her gördüğünüzde zıplamak isteyecek ve mutlu hissedeceksiniz. Bu mevsim bunun için tam da ideal zaman.

Güzelliklerin ve mucizelerin yakanızı bırakmayacağı, sağlık ve keyif dolu, renkli bir hafta olması dileğiyle..

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları