GÜLHAN KAYA

Mutfak Kültürü Araştırmacısı
Yemek Yazarı

YAZARLAR

Muhteşem gün batımı, muhteşem mezeler ve balıklar

Yaz yeni başlamışken, hava hala esmiyorken, tatilinizi ya da hafta sonunuzu Bodrum Güvercinlik’te geçirebilirsiniz. Yapılacak öyle güzel şeyler var ki, eminim günleriniz dolu dolu geçecek, yüzünüz gülecektir… 

Güvercinlik, Bodrum’un en eski güzelliğinin izlerini hala taşıyan, sırtını ormana yaslamış açık denizde de güneşi batıran muhteşem bir kasaba. Bodrum’a girdiğinizde size ilk ‘merhaba’ diyen yerler; Güvercinlik ve Salih adasıdır. Salih Adası’nda muhteşem koylar var. Siz de macera arayanlardansanız, bu koyları keşfe çıkabilirsiniz. Hem de balıkçı tekneleriyle balık avı eşliğinde.

Doğallığından hiç ödün vermemiş olan Güvercinliği, Bodrum’a girmeden ziyaret ederek, manzaranın keyfini çıkarın derim. Bodrum her noktasında güzellikleriyle sizi bekliyor. Unutmayın…

Güvercinlik sessiz, sakin, manzarası, doğası, plajlarıyla huzur dolu ve doğal bir tatil yaşamak için ideal. Beldede gezmeye başladığınız ilk andan itibaren balıkçı teknelerine ve balık çiftliklerine rastlarsınız. Geçimini balıkçılıktan kazanan yerel halk yavaş yavaş turizmden de kazanç sağlamaya başlamış durumda. Kıyı şeridinde bulunan balık restoranları ve doğanın huzurlu atmosferi, sizi ilk andan itibaren içine çekmeye başlar.

Bodrum Güvercinlik haritada göremediğiniz, reklamlarda karşılaşmadığınız bir yer olabilir ama güzellikleri görülmeye değer.  Güvercinlik koyu, ‘Bodrum’a hoş geldiniz’ dercesine sizi karşılayan özelliktedir. Tertemiz, sakin denizi yeşilimsi tondadır. Salih Adası, görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bu yazımda sizlere Bodrum Güvercinlik’teki Balıkçı Hüseyin Yengeç Restoran ile Gökhan Kaptan’dan da bahsedeceğim.

Güvercinlik sahilinde konumu ve günbatımı manzarası itibarıyla ‘özel’ bir restoran olduğunu hemen fark ettiren Balıkçı Hüseyin Yengeç Restoran, denize sıfır konumda hizmet veriyor. Rahat ve samimi restoranın, ambiyansı ve ortamı çok keyifli. Sahibi Hüseyin Bey hoş sohbet ve yardımsever biri. ‘Mekanın pozitif enerjisi olsa gerek’ diye geçirmiştim içimden ama ilerleyen saatlerde bu güzel enerjinin asıl sahibinin Hüseyin Bey olduğunu anladım.

Yengeç Restoran öğlen 12:00’den gece 01:00’e kadar (yeni kurallar çerçevesinde) hizmet veriyor. Günlük, taptaze balıklar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. Balıklar her gün balıkçı teknelerinden temin ediliyor. Çeşit çok fazla.

Menülerinde öne çıkan lezzetlerden bahsetmek gerekirse, taze mevsim balıklarının yanında levrek sarma ve kalamar bacağı en beğenilen sıcak başlangıçlardan.

Yiyecekler enfes… Özellikle meze konusunda da çok iddialılar. Ege otlu lezzet topu, karides, midye dolma, kavrulmuş soğan eşliğinde fava, deniz börülcesi, köz patlıcan ve ızgara karidesli börek gibi doyamayacağınız mezeleri tadabilirsiniz. Balıklarıyla ilgili ise tek bir şey söylemek istiyorum; denizin tuzu hala üzerinde…

Güvercinlik’e gelirseniz mutlaka uğramanız gereken bir yer. Diğer balık restoranlarından çok farklı, manzarasıyla sizi bambaşka yerlere götüren, sımsıcak bir yer Balıkçı Hüseyin Yengeç Restoran.

Adres: Cumhuriyet Meydanı No:24 Güvercinlik

Tel: (252) 374 57 72

Olta balıkçılığı bir tutku!

Tatil modundan hala çıkmadıysanız, hala dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız size tatil keyfi yaşatacak, olta balıkçılığına ne dersiniz?

Sabahın erken saatinden gün batımına kadar süren bu adrenalin dolu olta avcılığı turlarından zevk almayacak balık avcısı yoktur sanırım. “Rastgele” diyerek sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ahşap tekne üzerinde mükemmel bir gün geçirip, Ege’nin farklı türlerinden kofana, lüfer yakalayarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Deniz, güneş, balık ve tekne turu; hepsi bir arada… Oturduğunuz tekneden denizin “en büyük balığını” ağınıza düşürmenin heyecanı ve tatilden döndüğünüzde anlatacağınız bir hikayenizin olması…

Ben de Gökhan Kaptan sayesinde bu hikayeden nasibini alanlardanım. Kaptanımız balıkçılığa yıllarını vermiş, yerel türleri ve lokasyonu yakından tanıyor, ne de olsa doğma büyüme Güvercinlikli. Ve çocukluğundan itibaren balıkçık yapıyor.

Balığa çıkmadan önce kaptanınızla bağlantı kurup detaylı bilgi almalısınız. Ben bu konuda biraz acemi davrandım. Güneş yanığı ve susuzluğun sıkıntısını yaşadım.

Gökhan Kaptan: 537 773 98 31

instagramfishing_team_bodrum

 

 

Yazarın Diğer Yazıları