COLLAGEN

MUSTAFA YILDIRIM

YAZARLAR-HAFTA SONU

Coin coin gezeni, gömün gitsin

Coin coin gezeni, gömün gitsin.

Kripto para adı altında ortaya çıkan ve zaman içinde değeri inanılmaz rakamlara yükselen Bitcoin herkesin dilinde.

Bitcoin ile ünlenen kripto paralar, pek çok kişinin iştahını kabartmış durumda.

Ünlü Türk atasözü olan ‘Zamanında buradan arsa alsaydık” sözü artık Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için geçerli.

Şimdi herkes “Zamanında 100 dolarlık Bitcoin alsaydım şimdi trilyoner olacaktım” diyor.

Peki, nedir bu Bitcoin?

Madem kazandırıyor neden intiharlara sebep oluyor.

Herkes kazanacağım diye kripto borsasına giriyor. Herkesin kazandığı hiçbir yatırımın olamayacağı ise kimsenin aklının ucuna bile gelmiyor. Bizim aklı evveller elinde avucunda ne varsa hatta kredi çekip Bitcoin alıyor.

Bitcoin ile kazanılan paranın bir başkasının kaybettiği para olduğunu unutunca tabiki elindeki ve avucundakini kaybeden bu ümitkar kişi oluyor.

Çekilen kredi ise “Öde beni, öde beni” diyor.

Hakkında cevaplanması gereken pek çok sorunun olduğu bu Kriptonun geleceği için analiz yapacak değilim.

Ancak edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim.

Bitcoin’in alınıp satıldığı borsa tabir edilen sitelere giriş yaptığınızda asıl meselenin Bitcoin değil altcoinler olduğunu hızlıca kavrıyorsunuz.

Bir sanal aleme giriyorsunuz ve şu anda sayısı binlerin üzerinde olan kripto paraların bir gün içerisinde değerinin yüzde 100’den, yüzde 8320’ye kadar arttığını görüyorsunuz.

Haliyle Bitcoin günde yüzde 5 artıyor. Ama parayı şu kripto parasına yatırsaydım param bir günde 5 misli olacaktı diye düşünüyorsunuz.

İster istemez düşünüyorsunuz. Bunu düşünemeyecek olan omuzunun üzerinde baş gezdirmesin. Sistem sizi bunu düşünmeniz için yönlendiriyor.

Bir de bakmışsınız parayı Bitcoin’den çekip altcoinlere yatırmışsınız. Allah sonunuzu hayır etsin. Alabalık oltaya geldi.

Talihiniz yerinde ise ve Twitter’da analiz yapan kendi vatandaşlarının parasına düşman analizcilerin kırk yılda bir doğru söylediği coine denk gelirsiniz. Elinizdeki 1000 Tl’yi bir gün içinde 8.000’ye kadar çıkarmanız olası bile değil.

Kendilerinin çıkarları için milletin paralarının yanmasına sebep olan analizcilere de aman dikkat. Şuna yatırın dedikten 1 saat sonra paranız yarı yarıya düşebilir.

Gelelim meseleye.. Bir kere paranızın çıkış lezzetini tattınız mı oltanın iğnesinin boğazınıza nasıl geçtiğini bile anlamazsınız.

Getir hatun yatıralım diğer bütün birikimlerimizi. Kısa zamanda milyoner olacağız.

Oysa kazın ayağı öyle değil. Tıkır tıkır çıkan bir altcoine paranızı yatırırsınız. 1000 lira olur 1500 Tl. Keyfinize diyecek yok. Kahve Yemenden gelsin.

Sonra ne olur kimse bilinmez yıldırım hızıyla altcoin düşer. İçerideki paranız oldu mu 800 lira. Bekle bekle çıkmaz. O coin yine çıkış yapacak ve paranız eski seviyesine gelecektir. Ama ne zaman belli değil. Oysa diğer altcoinler devamlı yükseliyor.

İçinizden bir şeytan gıdıklar. Paranı boşu boşuna niye hapis yatırıyorsun. Geri kalanı başka coine koy hemen eski durumuna gelir. Artık paranızı başka bir altcoine yatırmışsınızdır.

İşte buna keriz silkeleme adını vermişler. Siz çıktıktan sonra bir bakarsınız çıktığınız altcoin 1 gün sonra yavaş yavaş yükseliyor.

Bu sırada paranızı arttırmak için girdiğiniz diğer atcoinin de artışı bıraktığını görürsünüz. O da düşmeye başlamasın mı? Elinizdeki para 1 günde 1000 liradan 500 liraya düştü mü? Yemen kahvesi çok acı olur.

Analiz analiz üstüne. Yıllardır kimsenin size öğretemediği Trigonometri Formülleri Sinüs, Kosinüs, Tanjant, Kotanjant hesaplarının uzmanı olursunuz. Getirin Pisagor’u matematik öğreteceğim.

Bu hesapların sonunda 8 yerde kazanırsınız ama zıplarken 1 yerde kaybedersiniz bütün kazancınız da burada gider artı sermayeden de yersiniz.

O nedenle bakmayın milletin “Zamanında 100 dolarlık Bitcoin alsaydım şimdi trilyoner olacaktım” atasözüne. Bunlar afaki laflar. Onu diyenlerin hepsi zamanında Bitcoin’e para yatırsaydı yüzde 1 artış olduğunda satacaktı.

Hoş vakit geçirmek, biraz eğlenmek için kripto para alıyorum dersen anlarım sana süper saygı duyarım. Ama iş orada kalmaz. Dallanıp budaklanır. Havada zıplayan yüzdeleri gördüğünüzde kendinize hakim olamazsınız. Daldan dala zıplayacağım ve para kazanacağım dersen elindeki avucundakini bu piyasada kaptırırsın.

Benim anladığım Bitcoin piyasası böyle.

Miyoner olacağım derken elinizdeki avucunuzdakini kaybetmeniz yüzde 90 ihtimal…

Ancak…

Eğer benim biraz param var. Ama biraz. Koyacağım duracak. 6 ayda bir bakarım diyorsanız iş değişir. Böyle bir babayiğit varsa alacağı coini affedersiniz ama eşşek bile seçse uzun vadede kazanır. Çünkü piyasa hacmi gün geçtikçe artıyor.

Yok… ‘İblis yakinimdir’ diyerek coin coin gezerse, daldan dala konarsa kısa vadede kazanmak isterse kaybeder.

Rızasıyla zarara girene acınmaz. Gömün gitsin.

Yazarın Diğer Yazıları