GÜRBÜZ ERTÜRK

Dr.Veteriner Hekim

YAZARLAR-HAFTA SONU

Kedilerde yalama davranışı

Günlerini avlanma, uyuma ve temizlikle geçiren kediler, hiç şüphesiz öz bakımlarına en çok önem veren canlılardır. Temizlik için tükürükleri ile nemlendirdiklerini patilerini, dişlerini ve dikenli bir tarağı andıran dillerini kullanırlar.

Yalama davranışı diğer kedilere, hatta insanlara yöneltilebilir. Anne kedi yavrularını yalayarak temizler. Erişkin kediler kendilerini yalamanın yanında arkadaş ve akrabalarını yalayabilir. Bunlara ek olarak sahibini de yalayabilir.

Bazen stresten de yalanırlar

Yalama davranışı temel olarak temizlik, tımar ihtiyacı için yapılır. Ancak bazı durumlarda bu amacın dışına çıkıldığı olur.

Kedi, kendisini aşırı denecek düzeyde yalıyorsa bu durum, kaşıntılı bir deri hastalığını ifade edebilir. Ayrıca kedinin içine düştüğü stres durumu ile başa çıkmak için bulduğu bir çözüm de olabilir.

Önceki yazılarımda kedilerin temel felsefelerinin ‘her şeyin kendileri gibi kokması’ üzerine kurulu olduğunu anlatmıştım. Bu duygu çerçevesinde sergilenen bir davranış da olabilir yalama. Bu yüzden bir tür işaretleme olarak da ifade edilebilir. Kediniz sizi yalıyorsa, kokusunu bırakarak sizi sahipleniyordur. Bu durum sevgi ifadesi şeklinde de yorumlanabilir. Aranızdaki sosyal bağı belirtir.

Bazı kediler, sahiplerini banyodan sonra yalamaktan hoşlanırlar. Çoğunlukla da ayak parmaklarını, yüzlerini veya saçlarını yalarlar. Bunun nedeni, kullanılan şampuan, krem gibi ürünlerin koku veya tadının kedi tarafından sevilmesidir. Bazen de terli teninizdeki tuz, onun için incelenecek bir kimyasal gibi algılanabilir.

Anneden erken ayrılmış kedilerde aşırı yalamaya ek olarak emme davranışı da görülür. Kedi bu davranışları rutin olarak her gün tekrarlar.

Erişkin kedilerde yalama davranışı sonradan çıktı ise sağlık sorunu olup olmaması açısından değerlendirilmesi doğru olur.

Yalamanın engellenmesi

Kedilerin kendisini ve çevresindeki kedi dostlarını yalaması, tımar etmesi engellenecek bir davranış değildir kuşkusuz. Bununla beraber yalama davranışı insanlara yöneltildiğinde engellemek gerekebilir.

Kedilerin dillerindeki özel yapılar nedeniyle yalarken can yakıcı olabilir ve yalamayı engellemek isteyebilirsiniz.

Yalama davranışı, dikkat çekme amacıyla yapılıyorsa; ilgi göstermeyip istemeden de olsa ödüllendirmeden kaçınılmalıdır. En iyisi ilişkiyi kesmek yani ortamdan uzaklaşmak olmalıdır. Yalama davranışı başladığında dikkat dağıtıcı yaklaşımlar sergilenebilir, oyuncaklar verilebilir.

Kedinin yaladığı bölgeye kolonya veya viks gibi sevmedikleri bir koku sürülebilir.

Yalama davranışının sebebi olarak stres düşünülüyorsa; çevresel zenginleştirmeler ve stresi hafifletecek destek ürünleri kullanılabilir.

Hiçbir durumda kızmayın, bağırmayın ve cezalandırmayın. Ceza, davranışları daha kötüleştirir. Belki bir süre için o davranış baskılanmış olur ama uzun dönemde daha kötü bir durumla karşılaşılır.

Geçtiğimiz hafta, sabır ve umutla beklenen Hayvanları Koruma Kanunu değişikliği yapıldı. Neresinden tutsanız elinizde kalır. Beklentileri karşılamayan, sorunlara çözüm getirmeyen, hayal kırıklıkları ile dolu ve mantığı olmayan bir şekilde mesleklere ceza veren yasa oldu. Yani dağ, fare bile doğurmadı!

Yazarın Diğer Yazıları