CAHİT SARAÇOĞLU

YAZARLAR

Baskın bir erken seçime hazır mıyız?

“Nereden çıktı bu” demeyin!
Asgari ücretlilere bir elden verip, diğer elden geri alınma tekniği ile net asgari ücreti 2 bin 825 liradan 4 bin 253 liraya çıkarılmasından tutun da, memur ve memur emeklilerine de benzer oranlarda bir artış sözünün verilmesine kadar bir dizi para pompalama hareketini mi söyleyelim.
Yoksa bir öğlenden sonraki kabine toplantısı ardından 18’lerin üzerindeki dolar kurunu 12’lerin altına düşüren adımları mı söyleyelim.
Döviz kurlarını bir gecede bu kadar düşüren kararın da öyle ekonomide ‘devrim karar’ olduğu söylenemez.
Çünkü, Merkez Bankası’nın yurtdışındaki Türklerin paralarının getirmesi karşılığında 1976’larda başlattığı ve Turgut Özal’ın 85-88 yıllarında da getirilen paralara verilen faizden bir farkı yok.
Daha sonra o paraları tekrar Almancılarımız geri götürdüğünde hazinenin ödediği faiz yükü kalmıştı sırtımızda.
Tıpkı, kamu bankalarının bir dönem olan ‘görev zararı’nı üstlenen hazineye şimdi ‘hazine zararı’ riski var..
Aynı dönemde faizdeki TL mevduat kazancının dolar kurunda yaşanan artışın altında kalması halinde aradaki farkın TL mevduatına eklenmesi kararının hazineye yükü ancak, koşullar cazip olup, dövizden TL mevduata yeterli geçiş olması halinde kurlar da yukarı gidemeyeceği için binmeyecektir.
Ancak, gelecek yıl 3 kez faiz artırım kararı alan ABD Merkez Bankası FED’in bu kararını hayata geçirmesiyle dünya genelinde dolar kuruna yönelme olacağı için dolar kuru ciddi bir artış yaşayacaktır.
O zaman TL mevduatına verilen faiz kazancının dolar kuru artışından aşağıda kalması riski var. Bu halde üstünü vermeyi taahhüt eden hazinenin yükü ya da görev zararı daha da artacak.
Peki ne zaman çıkacak bu zararın kokusu derseniz?
Önümüzdeki yılın sonunda!
İşte o kokunun yoğunluğu ortaya çıkmadan 2022 yılının en geç son çeyreği sonbahara kadar, yapılacak erken baskın seçim ile gelecek 5 yılı garantileme adımlarının atıldığını görüyoruz.
Yazıyı hazırlarken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de uygulamayı şöyle açıkladı:
“Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünü devreye alınmıştır. Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır. Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00’de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır. Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır. Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır. Sisteme isteyen her banka katılabilecektir. Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.”