GÜRBÜZ ERTÜRK

Dr.Veteriner Hekim

YAZARLAR-HAFTA SONU

Bir kedi mi iki kedi mi?

Yakın bir zamanda çevremizde daha fazla yavru kedi görmeye başlayacağız. Onların tatlı mırıldamaları, miyavlamaları evinizi bir kediye açma özleminizi hatırlatacak. Hepimiz çocukken bir hayvanla büyümüş olsak bile, kendimize ait bir yaşamımız olunca kedimiz-köpeğimiz olacak diye hayal etmişizdir. Devam eden bu salgın günleri, ona bağlı olarak evde geçen vaktin fazlalığı, özlemimizi gerçekleştirmek için içimizi kemirir.

Bakımının kolay olması, dokunmamızın kan dolaşımımızı dengelemesi ve felsefik – gizemli duruşları kedilerin popüler olmalarını sağlamıştır. Bu durum en yaygın beslenen pet olma özelliğini kazandırmıştır onlara.

Özlemimizi gidermek, evde kapalı günlerin stresini ortadan kaldırmak için diyelim ki; kedi sahiplenmeye karar verdiniz. Bunu herhangi bir yerden ücret karşılığı alabileceğiniz gibi sokağınızdaki, hatta zaman zaman yemek verdiğiniz bir kedinin yavrusunu da alabilirsiniz. Bana sorarsanız ikincisini tercih edin derim. Eğer gerçek bir kedi ile yaşamak istiyorsanız. Bu kediler, daha oyuncu, aktif, daha sağlıklı ve aslında daha da güzeller.

Sokaktan veya barınaktan bir can kurtarmanın ne kadar iyi olduğunu söylememe bile gerek yok. Zaten hepiniz bunun farkındasınızdır.

Kaç kedi?

Kedi sahiplenmeye karar verdiniz. Can alıcı soru; “kaç kedi alınmalı?” sorusudur. Bu sorunun yanıtı hiç tereddütsüz “iki kedi” olmalı. Çünkü; iki kedi bir kediden iyidir. Niçin mi? Bir sevimli kediden daha iyisi, iki sevimli kedidir. Elbette bunu aynı anda alınan iki kedi için söylüyorum. (İkinci olarak gelen kedi durumu ayrı bir yazının konusu olacak kadar uzundur.) Bu kediler kardeş olabilecekleri gibi, aynı yaşlarda farklı aile bireyleri de olabilirler.

Kediler sosyal canlılardır. Çevrelerindeki canlılarla iletişim kurmaktan, onlardan yararlanmaktan hoşlanırlar. Bu bir genelleme ve elbette bireysel farklılıkları bunun dışında tutuyorum. Kardeş ve akraba olan bireylerin beraber yaşama eğilimleri daha yüksektir.

İki yavru kedi birbirleri ile gün boyu aktivite yapacakları için, mental ve fiziksel gelişimleri bu durumdan olumlu etkilenecektir. Birlikte öğrenmeleri kolaylaşacaktır. Kedilerde sıklıkla karşılaştığımız istenmeyen davranışlar daha az görülecektir. Daha mutlu, size ve çevresine sorun yaratmayan kedileriniz olacaktır. En önemlisi evde olamadığınız zamanlar aklınız, “evde yalnız kalan kedi” de olmayacaktır. Bilirsiniz ki arkadaşı var ve iyi vakit geçiriyor.

Bebekken iki kedi alın, ileride nasıl olsa “yanına bir tane daha mı alsam” gibi sorularınız mutlaka olacak. Hasta sahiplerimin çoğu bu soruyu sorar. İşte o zaman çoğunlukla bu sorunun yanıtı olumsuzdur. Ya da adaptasyon için özel çabalar, çalışmalar gerekebilir. Bebekken edinilmiş iki kediniz olur ise sevgi ve mutluluğunuz iki kat artar. Bir can yerine iki can kurtarmış olursunuz ve manevi hazzınız ikiye katlanır.

Olumsuz yönleri

İki kedi ile yaşamanın hep iyi yönlerinden söz ettik. Doğada her şeyin karşıtı olduğu gibi bu durumun da olumsuzlukları var kuşkusuz. Kedi için ayıracağınız bütçe iki katına çıkacak. Mama, kum, sağlık giderleri iki kedi için hesaplanmalı. Ama bunlar, üstesinden gelinemeyecek kadar yüksek rakamlar değildir. Onları beraber taşımanız gerektiğini de akıldan çıkarmayın lütfen. Birini bir yere götürüyorsanız, işi yoksa bile diğerini de taşımalısınız.

Kedilerin vereceği mutluluğun ölçüsü yoktur.

Bol kedili ve mutlu günler dileği ile…

 

 

Yazarın Diğer Yazıları