AnasayfaTatilUzmanından, yola çıkacaklara 'hayati' uyarılar

Uzmanından, yola çıkacaklara ‘hayati’ uyarılar

Karayolu, Trafik ve Yol Güvenliği Derneği (KTYG) Genel Başkanı İhsan Memiş, Kurban Bayramı öncesi yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.

 Türkiye de en fazla ölümlü trafik kazaları dini bayram dönemlerinde, özellikle de Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yaşandığına dikkati çeken Başkan İhsan Memiş, şunları dile getirdi:

“Kurban Bayramı ve tatili nedeniyle trafik kazaları riski çok daha fazladır. Yollarda hususi araç ve yolcu taşıma otobüsleri doluluk oranları diğer haftalara göre ortalama 3 kat artacaktır. Sürücülerden ricamız,  bu yaz sıcağında ve bayram öncesinde  koronavirüs tedbirlerine de uyarak trafik kazası sonucu mağdur olmamalarıdır.

Uzun yola gidecek ve dönecek  hususi veya ticari araç sürücüleri olarak öncelikle rahat elbise ve rahat ayakkabı giyiniz.  Genç ve tecrübesiz sürücülere uzun yolda direksiyon teslim etmeyiniz. Mümkün ise çift sürücü ile yola çıkınız. Yanınıza yeterli maske ve hijyen için kolonya alınız. Yola çıkmadan önce iyi dinlenmiş olunuz, uykulu veya uyku saatinde direksiyona geçmeyiniz. Kendinize uyku borcunuz var ise bunu asla direksiyonda ödemeyiniz ve sabah kahvaltınızı normal olarak  yapınız.

Her defasında emniyet kemeri takılı olmalıdır. Çocuklar ve diğer yolcuların da emniyet kemeri takmasını lütfen sağlayınız. Mutlaka güvenli hız aralığında araç kullanınız. Hız limitlerini sakın aşmayınız.  Mutlaka her 2 saatte bir en az 15 dakika dinleniniz. Pandemi dolayısıyla mola yerlerinde yemek yerlerinde kapalı ve kalabalık yerlerden uzak durunuz. Tekrar aracınıza bindiğinizde ellerinizi kolonya ile siliniz.

Aracınıza fazlaca yükleme yapmayınız. Klimayı çok sert çalıştırmayınız. Mümkün ise 3 kişi ile bu mümkün değil ise en fazla 4 kişi olarak hususi aracınızla yolculuk yapınız. Sürücü olarak yola odaklanınız. Cep telefonunuzu kapatınız veya yanınızda bulunan bir arkadaşınıza teslim ediniz.

Alkol ve diğer deprasyon ilaçları alarak sakın araç kullanmayınız. Mutlaka yola çıkmadan evvel hayati ilaçlarınızı yanınıza almayı unutmayınız. Sıcak hava dolayısı ile insanlar daha sabırsız  ve bir an önce gidecekleri yere ulaşmak istediklerinden. Agresif sürücülereyol veriniz. Göz temasından da kaçınınız. Sakin olun ve sabırlı olunuz.” 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN