Anasayfasosyal/dijital medyaSözleşmeyi güncellemeyenlerin hesapları 15 Mayıs'tan sonra Whatsapp tarafından silinecek

Sözleşmeyi güncellemeyenlerin hesapları 15 Mayıs’tan sonra Whatsapp tarafından silinecek

Dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcı sözleşmesi güncellemesinin son tarihini 15 Mayıs’a çekti.

Uçtan uca şifreleme yöntemi ve yaygın kullanımıyla en sık kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp, kullanıcılara gönderdiği bir duyuruda kullanıcıların telefon numaraları, konumları ve daha fazlası dahil olmak üzere verilerinin toplamasına izin vermeleri gerektiğini belirtti. 8 Şubat’a kadar veri paylaşımını kabul etmeyen kullanıcılar Whatsapp kullanmaya devam edemeyecek.

Kamuoyunun verdiği yoğun tepkiden ötürü bu uygulamayı erteleyen WhatsApp, son tarihi 15 Mayıs’a çekti. İlk olarak 2016 yılında WhatsApp, belirli şartlarda kişisel verilerin daha odaklı reklamlar amacıyla Facebook ile paylaşılacağını duyurdu. Kullanıcılara 30 gün içerisinde vazgeçme imkânı sunuldu. 15 Mayıs 2021’de yenilenecek WhatsApp kullanıcı sözleşmesinde veri paylaşımından vazgeçme seçeneği kaldırılıyor. Hiçbir kullanıcı kişisel verilerini Facebook ile paylaşmadan WhatsApp kullanamayacak.

Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesabı yarı pasif moda geçecek. Kullanıcılar gelen mesajın içeriğini görebilecekler, fakat cevap veremeyecekler. Pasif modda 120 gün daha duracak olan hesap, eğer kullanıcı sözleşmeyi kabul etmezse WhatsApp tarafından silinecek.

Sözleşmenin Detayları

8 Şubat’ta olduğu gibi 15 Mayıs’ta da sözleşmenin şartları aynı olacak. Fakat burada asıl dikkat edilmesi gereken yer WhatsApp’ın odaklandığı alan. WhatsApp’ın bu sözleşmeyi yapmasının amacı kullanıcılarla Facebook’taki işletme hesapları arasındaki bağlantıyı kurmak, kullanıcı verilerine göre reklam vermek, işletme hesaplarına iki platformdan da ortak erişim sağlamak, böylece Facebook’da tıkladığınız bir reklamın sizi direkt işletmenin WhatsApp hesabına yönlendirmesini sağlamaktır.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN