AnasayfaVideoMırıldama nedir, ne anlama gelir? Veteriner Hekim Dr. Gürbüz Ertürk yazdı

Mırıldama nedir, ne anlama gelir? Veteriner Hekim Dr. Gürbüz Ertürk yazdı

Hepiniz tanık olmuşsunuzdur kediler uyurken, dokunduğunuzda veya yanınıza gelince motor sesi gibi bir ses çıkarır. Bu ses, kedi yavruları iki günlük olduklarından itibaren çıkarılır. Böylece anne kedi, yavrularını kolaylıkla bulur ve onları besler.  Bazıları çok, bazıları az çıkarır bu sesleri.

Mırıldama sesi nasıl oluşur?

Kediler mırıldandığında, solunum sırasında göğsü genişleten diyaframın yanı sıra gırtlakta bulunan ses kutusunun kaslarına uyarımlar gönderilir. Bu uyarımlar, bir kedinin ses tellerinin titreşmesine neden olur. Kedi nefes alıp verirken, hava bu titreşen kaslar arasında hareket eder ve bu da bir mırıltı sesine neden olur. Kediler hem nefes alma hem de nefes verme sırasında mırıldanır, bu nedenle ses süreklidir.

Mırıldama sesinin iletişimde yeri var mı?

Kediler insanla kuracakları iletişimde sesi kullanmayı keşfetmişlerdir. Nerede ise kendi aralarında sesli iletişimi hiç kullanmazlar. Bu çerçevede mırıldama sesi bizimle iletişimde de kullanılır. Yapılan çalışmalar göstermiş ki; kediler bebek ağlamasına benzer mırıldama tonları ile bizim dikkatimizi çekmeyi öğrenmişler. Hiçbir insan bebek ağlama sesine kayıtsız kalamaz. Bunu keşfeden kediler bu tondaki mırıldamayla beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya başlamışlardır. Bu ses, evdeki insandan önce beslenmesine yardım eder.

Mırıldama, kediler için genellikle mutluluk ifadesi olarak algılanır.  Ancak her zaman böyle değildir. Korku, stres, agresyon ve acı çekmenin de bir işareti olabilir!

Mırıldamanın yararları

Kediler mırıldarken 20 Hz ile 150 Hz arasında değişen frekanslarda ses çıkarırlar. Araştırmalar kemik dokusunun iyileşmesi için 25 – 50 Hz , deri ve yumuşak dokuların 100 Hz’e olumlu yanıt verdiğini göstermiştir. Kediler, mırıldamayı kemik ve yumuşak dokularını sağlıklı tutabilmek için de kullanırlar. Uykuda mırıldamanın açıklaması böyle yapılmaktadır. Stres sonrası da kendilerini rahatlatmak için bu sesi kullanırlar.

Kedilerle beraber yaşarken mırıldanmanın olumlu etkisinden biz de yararlanırız. Sadece bir kediyi okşamanın bile kan basıncını düzenlediği ve stresi azalttığı bilinmektedir. Mırıldama, bizlere olumlu katkılar sunar. Sadece fizyolojik değil, psikolojik olarak da rahatlama sağlar. Konu üzerinde araştırmaları olan Dr. Weitzman şöyle diyor: “Fizyolojik faydaları bir yana, biz her zaman mırıldanmanın psikolojik etkilerine tepki verdik. Sahilde dalgaları izlemek gibi bizi sakinleştirir ve memnun eder. Bir kedinin mırıltısına sakinleştirici bir uyarıcı olarak tepki veririz.”

Bütün bu sebeplerden dolayı kedilerin dostluğu hep önemli olmuştur. Yaşamınızın bir noktasında kedilerle yolunuz kesişirse ve dost olabilirseniz, artık ilaç kullanmaya ihtiyacınız kalmaz. O sizin şifa kaynağınız olacaktır.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN