AnasayfaHAYVANLAR ALEMİVeteriner hekimlerden 'internetten satılan ilaçları kullanmayın' uyarısı

Veteriner hekimlerden ‘internetten satılan ilaçları kullanmayın’ uyarısı

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ahmet Baydın, son dönemde internet üzerinden satışı artan veteriner ilaçlarının kullanımının ciddi zararlara yol açabileceğini belirterek, hayvan severleri bu ilaçları kullanmaması yönünde uyardı.

Özellikle iç ve dış parazitlere yönelik ilaçların internet üzerinden satışının arttığına dikkat çeken Başkan Baydın, paraziter hastalıkların hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardan olduğunu, bu hastalıklarla mücadelenin insan ve toplum sağlığı içinde çok önemli olduğunu vurgulayarak,  hayvan severlerin internet üzerinden satılan ilaçlara itibar etmemelerini ve ilaçları kesinlikle veteriner hekimlerin uygulaması gerektiğini söyledi.

İnternet üzerinden alınan ilaçlara güvenilemeyeceğini ve ilaç uygulamalarında dozun çok iyi ayarlanması gerektiğinin altını çizen Baydın, “İlaçlar yüksek dozda verildiğinde dostlarımıza toksik etki oluşturur. Etki etmemesi veya düşük dozda verilmesi durumunda ise hem dostlarımızın hem de hayvan severlerin sağlığını olumsuz etkiler. Paraziter enfestasyonlara karşı mücadelesi tam olarak yapılmamış hayvanlarda bağışıklık sisteminin gücü düşerek her türlü enfeksiyona açık hale gelir. Paraziter mücadelesi tam olarak yapılmamış hayvanlar insan ve toplum sağlığı için de bir tehdit oluşturur. Hamile kadınlarda engelli doğuma neden olacak kadar büyük sorunlara yol açabilir. Hem dostlarımızın, hem ailemizin sağlığını korumak hem de paramızı sokağa atmamak için veteriner ilaçlarını internet üzerinden almayın. Veteriner hekimlerimizin tavsiyesiyle onlara uygulatın” dedi.

Baydın, veteriner hekimlerin uyguladığı tüm ilaçların hangi hayvana hangi dozda uygulandığının Bakanlıkça takip edildiğini, ancak internetten satılan ilaçların hiçbir denetime tabii olmadan kontrolsüzce piyasaya sürüldüğünü ifade ederek, bu konuda en kısa zamanda bir yasal düzenlemenin yapılması ve Bakanlığın bu konunun üzerine daha kararlı gitmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN