AnasayfaPolitikaHDP'li Temel’den Erdoğan'a: Kılavuzu Bahçeli olanın Kürtlere söyleyecek sözü yoktur

HDP’li Temel’den Erdoğan’a: Kılavuzu Bahçeli olanın Kürtlere söyleyecek sözü yoktur

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Kürt sorunu çözülmeden demokrasi ve adaletin sağlanamayacağını belirtti. Muhalefete “Kürt sorununda demokratik çözümü savunmayan hiçbir kesimle işimiz olmaz” uyarısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Diyarbakır’daki bir otelde 3 gün sürecek “Örgütlenelim, faşizmi yenelim, tecridi kıralım” başlıklı toplantısının ilk günkü programında konuşan Temel, yeni dönem mücadele hattını belirlemek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

KILAVUZU BAHÇELİ OLANIN

Söz konusu toplantıları Türkiye’nin tüm illerinde gerçekleştirdiklerini aktaran Temel, “Bir kaç gün önce MHP’nin akıl hocalığını yaptığı bir iktidar, çürümüş, miadını doldurmuş, ırkçı bir düşünceye teslim olmuş rejimin, bir iktidarın temcilsi olan Cumhurbaşkanı, bu kentte tekrar güya Kürtlerle buluşmaya, ‘Kürt halkıyla sorunu yok’ mesajı verdi. Bir kere biz peşinen şunu söyleyelim; ‘kılavuzu Bahçeli olan birinin Kürtlere söyleyeceği bir sözü’ yoktur. Türkiye’nin en faşist, en koyu, ırkçı zihniyet olan MHP ile iş tutan, bunun sonucunda on yıllardır Kürtlere kan kusturan bir iktidarın, bu halka söyleyecek sözü yoktur. Öyle ezberletilmiş, komik duran birkaç Kürtçe sözcüğü yanlış telaffuz ederek, Kürt halkının dilini ve kimliğini aşağılayamazsınız, alay edemezsin. Kayyım atayacaksın, Kürtlerin kendisini yönetmemesi için kendi iradesini oluşturmaması için elinden gelen bütün zulüm politikasını devreye koyacaksın, Kürtçe sokakların ismini tek tek indireceksin, Kürdistan’ın tüm kentlerinde Kürtçe adına ne varsa silip yerine faşizan isimler takacaksın, Amed’e gelip ‘Kürt halkıyla sorunum yok’ diyeceksin. O meydanda Amedliler yoktu. Onun için AKP’nin Kürt halkına, Türkiye demokrasi güçlerine, kadınlarına, gençlerine vaat edecek bir şeyi yoktur. Her gün kan kaybediyor, zemin kaybediyor. O telaşla çeşitli buluşmalar yapıyor” dedi. (Demokrat haber)

Haberin linki:

https://www.demokrathaber.org/siyaset/hdp-li-temelden-erdogan-a-kilavuzu-bahceli-olanin-h148054.html

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN