COLLAGEN
AnasayfaYerel HaberlerArtvinYangın dayanışması; Yardımları paylaştılar

Yangın dayanışması; Yardımları paylaştılar

Artvin’in Yusueli ilçesi Dereiçi Köyü’nde 52 evin kül olduğu yangın sonrasında Türkiye’nin dört bir yanından evsiz kalanlar için yardımlar gönderildi. Dereiçi köylüleri bu yardımların bir bölümünü kamyonlara yükleyip, 1 Nisan’da 11 ev, 3 ahır ve 8 samanlığın yandığı Ortaköy’e gönderdi.

Artvin, son aylarda çıkan büyük çaplı yangınlarla sarsıldı. Köylerdeki yangınlar nedeniyle çok sayıda ev, ahır ve samanlık kullanılamaz hale geldi. Yusufeli ilçesi Dereiçi Köyü’nde, 17 Mart’ta, 52 ev yanarken, ahır ve samanlıklarla toplam 193 yapı hasar gördü, 30’a yakın büyükbaş da öldü. Merkeze bağlı Ortaköy Köyü’nde ise 1 Nisan’da, 11 ev ile 3 ahır ve 8 samanlık yandı. Can kaybı ve yaralananın olmadığı yangınlarda büyük çapta hasar meydana geldi. Evsiz kalan köylüler, yakınlarının yanına yerleşti. Bakanlıkların destekleri ile yardım yapılan aileler için konut projeleri hazırlandı.

Yardımları paylaştılar

Dereiçi Köyü’ndeki yangın sonrası Türkiye’nin dört bir yanından yardım gönderildi. Yangının ardından evlerini komşularına açanlar, 1 Nisan’daki yangınla sarsılan Ortaköy Köyü için de kolları sıvadı. Dereiçi’ne gelen yardımların bir bölümü kamyonlara yüklenerek komşu köye gönderildi.

Bir nebze nefes olur diye düşündük

Dereiçi Köyü muhtarı Sabri Duman, büyük yangın felaketi yaşadıklarını ve yaraların sarılmaya başlandığını belirterek, “Türkiye genelinden bize yardım gönderen herkesten Allah razı olsun. 1 hafta önce de Ortaköy köyümüz de aynı kaderi yaşadı. Yanmanın ne olduğunu bildiğimiz için bize gelen fazla yardımlardan bir kamyon malzemeyi onlara gönderdik. Afetzede vatandaşlarımıza bir nebze nefes olur, diye düşündük” dedi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN