AnasayfaManşetSüre yarın doluyor

Süre yarın doluyor

Facebook’un bünyesinde bulunan sohbet uygulaması WhatsApp’ın kişisel verileri ihlal ettiği gerekçesiyle tepki toplayan güncelleme süreci yarın başlıyor. İlk açıklandığında büyük tepki çeken güncellemenin neler getireceği merak ediliyor. Bazı kullanıcılar uygulamadan vazgeçmeyeceğini söylerken, bazı kullanıcılar ise yerli alternatiflere yöneleceğini belirtiyor.

Facebook’un bünyesinde bulunan sohbet uygulaması WhatsApp’ın kişisel verileri ihlal ettiği gerekçesiyle tepki toplayan güncelleme süreci yarın başlıyor. Uygulamayı kullanmak isteyenler için zorunlu olan güncellemeyi kabul etmediklerinde yavaş yavaş uygulamanın bazı alanlarını kullanamayacak ve sürecin sonunda uygulamayı hiç kullanamayacak.

Daha önce son tarih olarak duyurulan 8 Şubat gelen tepkilerin ardından 15 Mayıs’a uzatılmıştı.

Yarın ne olacak?

2 milyara yakın kullanıcısı bulunan WhatsApp’tan yapılan açıklamaya göre, gizlilik ilkelerini 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra hala kabul etmeyen kullanıcılara ne olacağıyla ilgili son günün 15 Mayıs olduğu ve bu tarihten sonra hala sözleşmeyi kabul etmeyenlerin yavaş yavaş sınırlandırılacağı belirtildi.

İlk olarak kullanıcılar, sözleşmeyi kabul etmeleri gerektiğini belirten bir bildirim alacak ve bir süre sonra bu bildirim kalıcı hale gelecek. Daha sonra kullanıcılar aramaları cevaplandırabilecek ancak sohbet listelerine erişemeyecek. Bir sonraki adımda kullanıcılar bu özellikten de mahrum kalacak.

Onaylamayanların hesaplarında işlevsellik azaltılacak

15 Mayıs’tan sonra hiç kimsenin hesabı silinmeyecek ya da fonksiyonları kaybolmayacak. Bir süre daha sürekli olarak sözleşme hatırlatması yapılacak. Sözleşme uyarısı bir süre sonra kalıcı hale gelecek ve halen onaylamamış kullanıcıların hesaplarında işlevsellik azaltılacak. Örneğin sohbet listesine erişemeyeceksiniz. Ancak size yapılan telefon ve video aramalarını yanıtlayabileceksiniz. Eğer WhatsApp bildirimleriniz açıksa size gelen mesajlara yanıt verebileceksiniz ya da kaçırdığınız aramaları siz başlatabileceksiniz.  Sınırlı kullanım birkaç hafta sürecek, eğer halen kabul etmediyseniz bu süreçten sonra WhatsApp’ı kullanamayacaksınız.

Yerli alternatifler öne çıkıyor

WhatsAppın sözleşme zorunluluğu kullanıcıları da seçim yapmaya yöneltti. Bu noktada sözleşmeyi ilk gündeme geldiğinde onaylayanlar da var ya da yarından sonra onaylayacağını bu konuda bir endişesi bulunmadığını belirtenler de.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN