AnasayfaEkonomiLokanta, restoran ve kafelere destek ödemesi

Lokanta, restoran ve kafelere destek ödemesi

Cumhurbaşkanı AK Parti grup toplantısında açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız” dedi.

“Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olmamak üzere, ciro kaybının yüzde 3’ü oranında destek ödemesi yapılacağını” açıklayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sosyal koruma kalkanı çerçevesinde bugüne kadar 46 milyar liralık bir kaynağı karşılıksız olarak her kesimden insanımıza aktardık. Esnafımızı bugüne kadar yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayız. Salgının seyrinin endişe verici seyre çıkması, geçtiğimiz aylarda bizi daha sıkı tedbirler almaya yöneltti. Vaka ve hasta sayısının salgının tehdit olmaktan çıkacağı seviyeye kadar gerilemesiyle yeniden normalleşme adımlarını atmaya başlayacağımız açıktır. Bunun için önce milletimizin temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmesi gerekiyor. Aşılanan kişi sayısının toplumda genel koruma sağlayacak sayıya ulaşması da önemli bir kriterdir.”

Kısıtlamalar ne zaman kalkar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısı sonrasında gazetecilerin kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin sorularını da yanıtladı. Eroğan, kısıtlamalarla ilgili kabine toplantısını işaret etti ve “Kabine toplantısından sonra varsa böyle bir durum açıklarız” dedi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN