AnasayfaManşetHSK'ya 21 aday uzlaşma ile belirlendi

HSK’ya 21 aday uzlaşma ile belirlendi

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, TBMM tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na seçilecek 7 üyenin üç katı (21) adayı belirledi.

Karma Komisyon, HSK üyeliği adayları seçimi için AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, aday adayı başvurularının tek tek incelendiğini, yoğun çalışmaların ardından hazırladıkları raporu Karma Komisyona sunduklarını söyledi.

“İçtüzük’te düzenlemeye ihtiyaç var”

Karma Komisyon Başkanı Bozdağ, TBMM İçtüzüğü’nde, HSK üyeliği seçimine ilişkin pek çok sorunun cevapsız kaldığını, İçtüzük’te HSK üyeleri seçimine ilişkin bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Demokratik bir uzlaşma temin edildi”

HSK üyeliği seçimi için siyasi parti grupları arasında olgun görüşmeler yapıldığını, HSK seçiminde demokratik bir uzlaşma temin edildiğini anlatan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile siyasi partilerin genel başkanları ve partiler adına görüşmelere katılan milletvekillerine teşekkür etti. Bozdağ, “Bu, güzel bir örnek olmuştur. İnşallah bundan sonra uzlaşmanın, pek çok çalışmada burada olduğu gibi ürünlerini beraber göreceğiz.” dedi.

Üç adayın gerekli şartları taşımadığı tespit edildi

Bozdağ, alt komisyon raporuna göre, üç aday adayının, HSK üyeliği seçimine katılmak için gerekli şartları taşımadıklarının tespit edildiğini dile getirdi.

Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı adaylıktan çekildi

Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay Üyesi Yüksel Kocaman da Karma Komisyona gönderdiği dilekçeyle HSK üyeliği aday adaylığından çekildi. Tasnif Komisyonu kurulmasının ardından HSK’ye seçilecek 7 üyenin üç katı adayın belirlenmesi için seçime geçildi. 7 HSK üyeliği için Yargıtay kontenjanından 50, Danıştay kontenjanından 10, avukat kontenjanından 42, öğretim üyesi kontenjanından 12 olmak üzere toplam 114 aday adayı seçime girdi. Basına kapalı gerçekleştirilen seçim yaklaşık iki saat sürdü. Yapılan seçimde, HSK üyeliği için 21 aday belirlendi.

Genel Kuruldaki seçim süreci

TBMM Genel Kurulu, 7 Haziran’a kadar 7 HSK üyesini seçecek.

Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday arasından her bir üye için ayrı ayrı gizli oyla seçim yapılacak. Birinci oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu, bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu gerekecek. İkinci oylamada da üye seçilemezse, en çok oyu alan iki aday arasında ad çekme usulü ile üye seçimi gerçekleştirilecek.

Seçilecek HSK üyeleri 4 yıl görev yapacak.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN