FBI o tweeti incelemeye aldı / Trump 19 Aralık’ta yanıt vermiş: 6 Ocak’ta orada olacağım

ABD’de Kongre binasının basılmasından günler önce Donald Trump’ın, Kyle Jane Kremer adlı bir destekçisinin 19 Aralık 2020’de yayınladığı tweete, “6 Ocak tarihi gün. Orada olacağım” yanıtı verdiği tespit edildi. Bu tweet FBI tarafından incelemeye alındı.

ABD’de Donald Trump’ın Washington DC mitingi sonrası destekçileri oylama yapılan Kongre binasını bastı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralandı. 52 kişinin gözaltına alındığı ve ABD’nin tarihinde ilk kez yaşanan olaylarda bir ayrıntı FBI’ı (ABD’nin iç güvenlik teşkilatı) harekete geçirdi.

İşte o tweet

Kyle Jane Kremer adlı Trump destekçisinin 19 Aralık 2020’de “6 Ocak’ta Washington’da olacağız” paylaşımında bulundu.Kyle Jane Kremer’ın tweetine yanıt veren Trump, “6 Ocak tarihi gün. Orada olacağım” ifadelerini kullandı.

Tweete FBI incelemesi

Kyle Jane Kremer’ın tweetine yanıt veren Trump, “6 Ocak tarihi gün. Orada olacağım” ifadeleri FBI’ı harekete geçirdi. Amerikan medyası, FBI’ın Trump destekçisi Kyle Jane Kremer ve Donald Trump’ın paylaşımının araştırılacağını ve paylaşımların yaşanan gerilimlerin delili olarak kullanılacağını yazdı. Sosyal medya devleri Twitter, Facebook ve Instagram ise, olayların başlamasıyla Trump’ın paylaşımlarına yasak getirmişti.

Suriye’de Trump detayı

Diğer yandan Suriye’nin İdlib kentinde duvara resmedilen “ABD Senatosu” ambleminin içine çizilmiş Trump resmi dikkat çekti.

KKTC’den açıklama

ABD’de Trump fanatiklerinin Kongre’yi işgal etmesine dünyanın her yerinden tepkiler yükselirken, bir açıklama da KKTC’den geldi. KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkanlık seçimlerinden sonra başlayan ve artarak devam eden, dün ise Kongre binasının göstericiler tarafından basılmasına kadar varan siyasi krizi endişe ile izliyoruz. İlgili tüm tarafların makul ve sağduyulu davranacağına inanıyor, ABD’de erken zamanda, siyasi olgunluk içinde, sükunetin sağlanmasını diliyoruz” ifadesine yer verildi.

DHA

Önceki İçerikErdoğan’dan SP’ye sürpriz ziyaret
Sonraki İçerikİki gün boyunca bazı il ve ilçelerde internet kesintisi yapılacak