AnasayfaEkonomiErtuğrul Gazi FSRU tesisi devreye giriyor

Ertuğrul Gazi FSRU tesisi devreye giriyor

Ertuğrul Gazi, BOTAŞ’ın işleteceği ilk FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) tesisi olacak. Uzunluğu 295, genişliği 46, yüksekliği 63 metre olan gemi, Türkiye’nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin doğal gazda kaynak çeşitliliğini sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve FSRU (Yüzer Depolama ve Gazlaştırma Tesisi) projeleriyle artırdığını belirtti. Bakan Dönmez şöyle devam etti:

“Dünyada 18 ülkenin sahip olduğu FSRU gemilerinden ilkini yine sizlerin teşrifleriyle İzmir Aliağa’da 2016’nın sonunda devreye almıştık. 2 yıllık bir çalışmanın ardından bugün de Ertuğrul Gazi FSRU gemimizi Hatay Dörtyol’da hizmete almanın sevincini yaşıyoruz. 110 milyon metreküp depolama ve 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesiyle Ertuğrul Gazi, arz güvenliğimize önemli bir esneklik kazandıracak.”

Gemi gazlaştırma operasyonunda deniz suyu yerine, “Glikol Water” adı verilen özel bir sıvıyı kullanıyor. Böylece deniz suyuyla temas etmeden bütün operasyonu kendi özel teknolojisiyle yürütüyor.

Ertuğrul Gazi gemisi, günlük 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesiyle Türkiye’de sisteme verilebilen günlük doğalgaz kapasitesinin yüzde 8,2’sini karşılayabilecek. Geminin toplam doğalgaz depolama kapasitesi ise 108 milyon standart metreküp seviyesinde bulunuyor. Uzunluğu 295, genişliği 46, yüksekliği 63 metre olan Ertuğrul Gazi’nin Türkiye’nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlaması hedefleniyor.

BOTAŞ’ın günlük 37 milyon metreküp kapasiteli Marmara LNG Terminali’nin yanı sıra, yine İzmir Aliağa’da yer alan Egegaz LNG Terminali de sisteme günlük 40 milyon metreküp doğalgaz verebiliyor. Böylece, Türkiye’deki LNG ve FSRU tesisleriyle sisteme verilebilen günlük doğalgaz kapasitesi 133 milyon metreküpü buluyor.

İLK DOLUM ÖNÜMÜZDEKİ SALI GÜNÜ

Geminin sisteme hızlı entegre olması ve yüksek mobilitesi sayesinde ihtiyaç duyulan bölgeye geminin hızla sevk edileceğini kaydeden Dönmez, “Böylece tüketimin yoğun olduğu bölgelerde hızlı bir şekilde yeni kaynak noktaları oluşturacağız” ifadelerini kullandı. Bakan Dönmez, Ertuğrul Gazi’nin ilk gaz dolum operasyonu olan gemiden gemiye LNG transferinin de önümüzdeki hafta 29 Haziran Salı günü gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.

19-20 OCAK’TA TÜM ZAMANLARIN ENYÜKSEK DOĞALGAZI TÜKETİLDİ

Günlük 359 milyon metreküpe ulaşan günlük gaz girişi ve 4,5 milyar metreküplük depolama kapasitesi sayesinde geçtiğimiz kış aylarının hiçbir sorun yaşanmadan atlatıldığını kaydeden Bakan Dönmez, en kritik günlerin ise 19 Ocak günü 272 milyon metreküp, 20 Ocak günü de 280 milyon metreküpe ulaşarak tüm zamanların doğal gaz tüketim rekoru ile atlatıldığını kaydetti.

FSRU NEDİR?

FSRU (Flooting Storage and regasification Unit)/(Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi), bünyesinde yer alan tanklar ile LNG depolama imkânı tanıyan ve depolanan LNG’nin gazlaştırılabilmesi için gerekli ekipmanları üzerinde bulunduran ve gazlaştırdığı doğalgazı ana iletim hattına yüksek basınçla iletebilen özel gemi.

LNG nedir?

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG-Liquified Natural Gas), yerin altında uzun yıllar boyunca yüksek basınç ve sıcaklık altında kimyasal değişime uğramış organik yapılardan oluşan bir yakıt türü olan doğal gazın, belli prosesler neticesinde sıvılaştırılmış haline denmektedir. Doğal gaz, atmosfer basıncında, -162°C ye kadar soğutulduğunda yoğuşturularak sıvı faza geçmekte hacimsel olarak 600 kat küçülmekte ve “Sıvılaştırılmış Doğal Gaz” (LNG) olarak adlandırılıyor.

FSRU’lar diğer LNG terminallerine göre kısa temin süreleri, taşınabilir olmaları ve daha az maliyetli olmaları nedeniyle avantajlı durumda. Yaygınlaşan kullanıma bağlı olarak sayıları günden güne artış gösteriyor. Hâlihazırda 18 ülkede, 6’sı Avrupa’da olmak üzere toplamda 43 adet FSRU gemisi bulunuyor.

5 LNG TERMİNALİ VAR

Türkiye’de toplam 5 LNG terminali bulunuyor. Bunlardan devlete ait olanlar Marmara Ereğlisi’nde, Dörtyol FSRU Terminali, Saros Körfezi’nde yapımı devam eden terminal. Özel sektör yatırımlarıyla kurulan 2 terminal ise izmir Aliağa’da bulunuyor.

KUTU/3 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Ertuğrul Gazi gemisi 3 futbol sahası büyüklüğünde. Uzunluğu 295, yütsekliği 63 metre. Diğer özellikleri şöyle:

Depolama kapasitesi- 110 milyon m3
• Gazlaştırma kapasitesi
– Günlük: 28 milyon m3
– Yıllık: 7 milyar m3
– Türkiye’nin yıllık ihtiyacının %10’u

DEPOLAMA KAPASİTESİ

Yer Altı Doğal Gaz Depolama
– 3,9 milyar m3
FSRU & LNG
– 600 milyon m3

GÜNLÜK DOĞAL GAZ GİRİŞ KAPASİTESİ
– 359 milyon m3

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN