AnasayfaDünyaDiplomasiBiden "soykırım" dedi

Biden “soykırım” dedi

Amerika-Türkiye ilişkileri bugünden itibaren yeni bir döneme girdi. ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında, “soykırım” ifadesini kullandı. Biden, açıklamasında, “Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz. 24 Nisan 1915’ten başlayarak, Ermeni entelektüeller ve toplum liderlerinin Osmanlı güçleri tarafından İstanbul’da tutuklanmasıyla, 1,5 milyon Ermeni sınır dışı edildi, katledildi ya da yok etme kampanyasıyla ölüme yürüdü.” ifadelerine yer verdi.

Biden, seçildiği tarihten sonra dün ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu telefon görüşmesinin tarihinin, 24 Nisan olaylarından bir gün önce seçilmesi dikkati çekti. Görüşmeye ilişkin açıklamalar dün Gazetezebra’nın haberinde yer almıştı. https://www.gazetezebra.com.tr/2021/manset/ilk-bulusma-nato-liderler-zirvesinde/

Artarda görüşmeler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü. Görüşmede, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesinde ele alınan konular detaylı olarak değerlendirildi. Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı Biden’le yapmış olduğu görüşmedeki hususların takibi amacıyla, bu akşam ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir” denildi.

“Soykırım” dedi

Amerikan ve Türk basınında Biden’in bugün Ermeni olaylarına ilişkin “Soykırım” diyeceği iddia ediliyordu ve Biden’dan beklenen açıklama geldi. Biden, açıklamasında, “Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz. 24 Nisan 1915’ten başlayarak, Ermeni entelektüeller ve toplum liderlerinin Osmanlı güçleri tarafından İstanbul’da tutuklanmasıyla, 1,5 milyon Ermeni sınır dışı edildi, katledildi ya da yok etme kampanyasıyla ölüme yürüdü.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamasında, Ermenice “büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” kelimesini de kullanan Biden, “Biz nefretin tüm şekillerinin çürütücü etkilerine karşı güçlü duruşumuzu sürdürüyoruz.” dedi. Biden, 1915 olaylarından etkilenen birçok kişinin ABD dahil dünyanın birçok yerinde yeni hayat kurduğunu kaydederek, uzun yıllardır ABD’deki Ermenilerin ülkeye zenginlik kattığını söyledi.

Ermenilerin atalarının hikayelerini Amerikan topraklarına getirdiğini vurgulayan Biden, “Ermenilerin tarihine saygı duyuyoruz. Bu acıyı görüyoruz. Tarihi tasdik ediyoruz. Bunu da suçu birilerine yüklemek için değil, bunun bir daha asla yaşanmaması için yapıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Biden, insan haklarına saygı duyulan, insanların onur ve emniyetleri ile yaşadığı bir dünya inşa etmek için çalıştıklarını belirterek, “Dünyada bir daha zulüm yaşanmasını engelleme hedefimizi yeniliyoruz. Dünyadaki tüm insanların iyileşmesi ve uzlaşması peşindeyiz. Amerikan halkı 106 yıl önce bugün başlayan soykırımın kurbanı olan Ermenilere saygı duyuyor.” dedi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN