AnasayfaYerel HaberlerAntalyaTiyatroda 'festival' zamanı...

Tiyatroda ‘festival’ zamanı…

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen “Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali” ile ‘Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’, 21 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Her iki festivalde de yerli ve yabancı oyunlar, açık havada sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Antalya Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla yola çıkılarak hazırlanan festival, Türkiye’nin tarihi sanatsal dokusunu uluslararası bir platformda paylaşmayı hedefliyor.

Festivalin açılışı Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Anna Karenina’ adlı tiyatro oyunuyla, 21 Haziran Pazartesi günü saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi bahçesine kurulan Açıkhava Sahnesinde gerçekleşecek.

Lev Tolstoy’un yazdığı, Helen Edmundson’un oyunlaştırdığı, Cevat Çapan’ın dilimize çevirdiği ve Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü İpek Atagün Gezener’in yönettiği oyun, 19. yüzyıl Rusya’sında toplumun kurallarının sorgulanacağı, zaman zaman da toplumun kurallarının bireyi sorgulayacağı, Anna Karenina’nın Kont Vronski’yi ilk kez bir tren garında görerek başlayan o büyük aşk hikâyesini anlatıyor. Bir dünya klasiği olan oyunun dekor ve ışık tasarımı Kerem Çetinel’e, kostüm tasarımı Esra Selah’a, dans düzeni Aslı Güneş Sümer’e ve müzikleri Ekin Eti’ye ait.

Aynı ailenin farklı üyelerinin yalnızlığını ve iletişim kuramama durumunu mizah yoluyla keşfeden bir hikaye olan İspanya Kulunka Tiyatrosunun sahnelediği ‘Yalnızlar’ adlı oyun ise 28 ve 29 Haziran tarihlerinde saat 20.00’de Açıkhava Sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak. Ciddiyeti kahkahayla harmanlayan, tek söz söylemeden, hareket ve sürprizlerle seyirciyi düşünmeye yönlendiren maske tiyatrosu türünün en iyi örneklerinden olan oyun, ilk gösteriminden bu yana pek çok farklı ülkede 150’den fazla kez sahnelenerek, övgü ve ödüllerin de sahibi oldu.

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt dünya tiyatrosunun doğduğu Antalya’da düzenledikleri festival sayesinde her kültürden, her renkten ve her düşünceden insana tiyatro ile ulaşabildiklerini belirterek, dünya tiyatrosunu, tiyatronun doğduğu topraklardan bu festival aracığıyla Antalyalı sanatseverlerle buluşturduklarını ifade etti. Kurt Antalyalı tiyatroseverlerin yoğun ilgisinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek şöyle konuştu:

“Devlet Tiyatroları olarak ne zaman Antalya’da perde açsak buna antik tiyatrolar da dahil sanatseverlerin yoğun teveccühüne ve ilgisine mazhar oluyoruz. Örneğin,  bu sene mart ayında, Yunus Emre ve Türkçe yılı kapsamında, Aspendos Antik Tiyatrosunun 2 bin yıllık tarihi atmosferinde sahnelediğimiz ‘Bizim Yunus’ adlı oyunumuzu yaklaşık 2 bin kişi ilgiyle izledi. Antalya halkının aynı şekilde festivalde de bizleri yalnız bırakmayacağına inanıyor ve hepsine şimdiden iyi seyirler diliyorum.”

Festivalde İspanya ‘Yalnızlar’ı, Kazakistan ‘Yalnızlık’ı, Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Anna Karenina’yı ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu ‘Kürk Mantolu Madonna’yı sanatseverlerin beğenisine sunacak. Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Bir festival de Konya’da

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen ve dünyadan ve Türkiye’den Türkçe tiyatro yapan önemli tiyatro gruplarını 13’üncü kez sanatseverlerle buluşturacak ‘Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’, 21 Haziran Pazartesi günü başlıyor.  Türkiye’den 3, yurtdışından 2 olmak üzere toplam 5 farklı oyunun sahneleneceği festival 1 Temmuz Perşembe günü sona erecek.

Festivalin açılışı Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Bizim Yunus’ adlı tiyatro oyunuyla, 21 Haziran Pazartesi günü saat 20.30’da Konya Devlet Tiyatrosu bahçesine kurulan Açıkhava Sahnesinde gerçekleşecek.

Dünya üzerinde Türkçe tiyatro yapan ülkeleri destekleyerek Konyalı tiyatroseverlerle buluşturma özelliği taşıyan etkinlik için Gagauz Yeri (Moldova) ve Kazakistan Cumhuriyeti tiyatroları da Konya’ya gelecek.

Festivalde; Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Bizim Yunus’u, Gagauz Yeri (Moldova) ‘Sevgili Pamela’yı, Bursa Devlet Tiyatrosu ‘Akide Şekeri’ni, Konya Devlet Tiyatrosu ‘Kasetçi’yi ve Kazakistan Cumhuriyeti ‘Phaedra (Fedra)’ tiyatroseverlerle buluşturacak.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN