AnasayfaKültür-Sanat'Edebiyat Salonu'nun konuğu Leila Slimani

‘Edebiyat Salonu’nun konuğu Leila Slimani

Institut français Türkiye’nin düzenlediği ‘Edebiyat Salonu’ çevrim içi etkinliğinin bu ayki konuğu, Goncourt Ödüllü yazar Leïla Slimani. Etkinlik 26 Mayıs’ta saat 17.00’de Zoom platformunda gerçekleşecek. Yiğit Bener’in sunumuyla yapılacak Edebiyat Salonu’nda Leïla Slimani’ye, ‘Hoş Nağme’ adlı eserini Türkçe’ye kazandıran çevirmen Aylin Yengin de eşlik edecek.

1981’de Rabat’ta doğan ve Paris’teki Siyasal Araştırmalar Enstitüsü’nden mezun olan Leïla Slimani, Fransız-Faslı bir edebiyat kadınıdır. “Her zaman % 100 Fransız ve % 100 Faslı hissettim, bu yüzden bununla ilgili hiç sorun yaşamadım. Kendimi kimliklere hapsetmeme izin vermiyorum” diyor.

Kültür Bakanı olma teklifini reddetti

İlk romanı Gulyabaninin Bahçesi, ülkemizde Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlandı. Hoş Nağme adıyla Kırmızı Kedi tarafından yayınlanan romanı ile 2016 Goncourt  Ödülü’nü aldı. Hem ırkçılar hem de köktendinciler tarafından hedef alınan Slimani, kültür bakanı olması teklifini “yazar olarak özgürlüğünü koruma” nedeniyle reddetti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Frankofoni konusunda kişisel temsilcisi olmayı kabul ederek, Uluslararası Frankofoni Örgütü Daimi Konseyi’nde görev aldı.

Leïla Slimani’nin iki romanı Türkçeye çevrildi; Gulyabaninin Bahçesi (Ayrıntı Yayınları) ile 2016 Goncourt Ödülü sahibi Hoş Nağme (Kırmızı Kedi).

 

Etkinlik, Zoom üzerinden Türkçe simültane çeviri ile gerçekleşecek. Kayıt olmak için bağlantıya tıklayınız:

https://www.ifturquie.org/etkinlik/salon-litteraire-leila-slimani/

Fotoğraflar: Francesca Mantovani ©Editions Gallimard

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN