AnasayfaGaleriAltın Küre ödülleri törenle sahiplerini buldu

Altın Küre ödülleri törenle sahiplerini buldu

“Oscar’ın habercisi” olarak nitelendirilen Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) bu yıl 78’inci kez sahiplerine verildi. Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından belirlenen sinema ve televizyon dünyasının en iyileri, salgın nedeniyle tarihinde ilk kez dijital olarak yayınlanan 78. Altın Küre Ödülleri töreninde sahiplerini buldu. “The Crown”, Drama Dalında En İyi Dizi seçilirken; başrol oyuncuları Emma Corrin, “En İyi Kadın Oyuncu”; Josh O’Connor da “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülü’nü kazandı. Nomadland filmiyle Drama Dalında “En İyi Film Ödülü”nü ve aynı filmle “En İyi Yönetmen Ödülü”nü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk kadın olarak tarihe geçti.

Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından belirlenen sinema ve televizyon dünyasının en iyileri belli oldu. “Oscar’ın habercisi” olarak görülen ödüller bu yıl 78’inci kez sahiplerini buldu.

Tarihinde bir ilk

Salgın nedeniyle tarihinde ilk kez sanal olarak yayınlanan ödül törenine ünlü oyuncular Tina Fey ve Amy Poehler ev sahipliği yaptı. Sınırlı sayıdaki davetli, töreni maskeyle seyrederken, ünlü isimler uzaktan canlı bağlantı yoluyla törene katıldı.

New York’ta Tina Fey ve Los Angeles’ta Amy Poehler’in sunduğu tören öncesinde her zamanki gibi resmi bir kırmızı halı geçidi yapılmasa da ünlü isimlerle kırmızı halı röportajları yayınlandı. Ödülleri sunan ünlüler kırmızı halıda poz verirken, adaylar ve kazananlar da evlerinden en şık giysileriyle ekran karşısına geçti.

İlk Asya kökenli kadın

Nomadland filmiyle Drama Dalında En İyi Film Ödülü’nü ve aynı filmle En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk kadın olarak tarihe geçti.

Öte yandan geçen yıl 43 yaşında hayatını kaybeden Chadwick Boseman’in de Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanması dikkati çekti.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN