COLLAGEN
AnasayfaKoronavirüsKoronavirüsten sonra her 3 kişiden birinde görülüyor!

Koronavirüsten sonra her 3 kişiden birinde görülüyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırma, koronavirüs atlatan her 3 hastadan birinin nörolojik ya da psikiyatrik açıdan beyin hastalıklarıyla mücadele ettiğini ortaya koydu.

Oxford Üniversitesi, koronavirüsünün insanlar üzerinde yarattığı etkileri mercek altına aldı. Uzmanlar, koronavirüsünün beyin üzerindeki etkisini inceleyen en geniş kapsamlı çalışmaya imza attı. Çalışmaya göre koronavirüs geçiren her 3 hastadan 1’i, 6 ay içinde nörolojik veya psikiyatrik olmak üzere bir beyin hastalığına yakalanıyor.

Araştırmaya öncülük eden Oxford Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nden Prof. Dr. Paul Harrison, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Söz konusu hastalıkların pek çoğu küçük sıkıntılar olarak görülse de, bu durum çoğu vakada kronik hale gelebilir. Sağlık sistemimizin pandemi döneminde ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bu durumla mücadele edebilmek için sağlık sistemimizin yeniden gözden geçirilmesi gerek” dedi.

Anksiyete, ruh haliği değişimleri

Uzmanlar çalışma kapsamında Ocak-Aralık 2020 arasında 236 bin 400 koronavirüs hastası ve 105 bin 600 grip ve benzeri hastalıklar geçiren kişilerin verilerini inceledi. Koronavirüsle birlikte en çok görülen psikiyatrik durumlar, yüzde 17 ile anksiyete ve yüzde 14 ile ruh hali değişimleri olarak öne çıktı.

İnme, bunama

Araştırmada yer alan isimlerden Max Taquet, “Nörolojik rahatsızlıklar, inme ve bunama gibi sorunlar çok yaygın gibi görülmese de, hastalığı ağır geçiren kişilerde karşımıza çıkan bir durum. Örnek olarak yoğun bakımda tedavi gören kişilerin yüzde 7’si inme geçirmiş, yüzde 2’si ise bunamayla mücadele ediyor. Çalışma sonuçlarımız, koronavirüs geçiren hastalarda, grip ve benzeri hastalıkları geçirenlere göre beyin hastalıklarının daha yaygın olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN