AnasayfaGaleriÖdüllü roman 'Bekleyiş' yenilenen baskısıyla raflarda...

Ödüllü roman ‘Bekleyiş’ yenilenen baskısıyla raflarda…

Ha Jin’in, PEN/Faulkner ve Amerikan Ulusal Kitap ödüllerini kazanan romanı ‘Bekleyiş’, yeni tasarımı ve yeni baskısıyla Kafka Kitap’tan çıktı. Gerçek bir hikayeye dayanan romanının odağına aşkın karmaşıklığını alan Ha Jin, ustaca aktardığı öyküsünün arka planında Çin gelenekleriyle komünist devrimin koşullarını kara mizaha varan bir yorumla sergiliyor.

 

Kafka Kitap’ın edebiyatseverlerle buluşturduğu “Bekleyiş”, geleneksel ve modern dünya arasında sıkışmış, hayatının geçip gitmesini adeta seyreden bir adamın öyküsünden yola çıkıyor. Ha Jin, zengin bir anlatımla ve tavizsiz bir gerçekçilikle kaleme aldığı romanını, satır aralarında kendini hissettiren ince bir mizah duygusuyla örüyor.

Bir askeri hastanede doktor olan Lin Kong, yaşlı anne-babasının ısrarıyla, iyi huylu ama sıradan bir kız olan Shuyu ile evlenir ancak karısıyla paylaşacak pek bir şey bulamamaktadır. Lin başka bir şehirdeki askeri hastaneye tayin olunca, evinden ayrılır ve ailesini yılda sadece on gün ziyaret edebilir. Genç adam işi ve kitaplarıyla doldurduğu hayatından şikâyetçi değildir. Ancak hemşire Manna’ya âşık olunca karısından ayrılıp onunla evlenmek ister. Karısını boşanmaya razı etmek için köyüne gider ama Shuyu yılda ancak on gün görebildiği kocasından vazgeçmek istemez. Lin ile Manna on sekiz yıl boyunca, komünist rejimin baskısı altında Shuyu’nun boşanmaya razı olmasını beklerler. Sonunda aşkın gücünün zamanın acımasızlığına karşı kazandığı zafere rağmen, hayat başka bir bekleyişe mi dönüşecektir?

HA JIN

Ha Jin 1956’da Çin’de, Liaoning’de doğdu ve altı yılını Halk Kurtuluş Ordusu’nda hizmet vererek geçirdi. 1985’te Çin’den ayrılarak Amerika’ya, burs kazandığı Brandies Üniversitesi’ne doktora yapmaya gitti. Bekleyiş’ten başka In the Pond (Havuzda) isimli bir romanı, iki şiir, iki de öykü kitabı vardır. Ha Jin, son kitabı olan Bekleyiş ile 1999 (Amerikan) Ulusal Kitap Ödülü’nü ve 2000 PEN/Faulkner Ödülü’nü aldı. Yazar, Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde İngilizce profesörü.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN