AnasayfaGaleriİmamoğlu: Gezi Parkı için davamızı başlatıyorum

İmamoğlu: Gezi Parkı için davamızı başlatıyorum

Gezi Parkı mülkiyetinin Sultan Bayezid Vakfı’na devredilmesiyle ilgili açıklama yapan İmamoğlu, karar için “Çok trajikomik” dedi ve “Tekrar İstanbul halkı lehine bir karar çıkacağını umut ediyorum, davamızı başlatıyorum” açıklaması yaptı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Gezi Parkı’nın devriyle ilgili açıklama

Öte yandan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Vakıflar Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca evveliyat kayıtları incelenmiş ve bu taşınmazların ‘Sultan Beyazıt Hanı Veli Vakfı’na ait taşınmazlardan olduğu tespit edilmiştir” denildi.

“Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruluş amacı ve görevini yerine getirerek, yönetim ve temsilini yaptığı mazbut (kuruluşları Osmanlı ve Selçuklu’ya dayanan ve günümüzde yöneticisi kalmayan) vakıfların haklarını korumaktadır. 2008’de yürürlüğe giren 5737 sayılı Vakıflar Kanunu’nun 30. maddesi ‘Vakıf yoluyla meydana gelip, her ne suretle olursa olsun hazine, belediye, özel idareler, köy ve tüzel kişiliğin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları mazbut vakfına devrolunur’ hükmü yer almaktadır. Kanun hükmü gereğince İstanbul özelinde ve belediye mülkleri ile sınırlı kalmaksızın Kulei Zemin Vakfı’na ait Galata Kulesi, 3. Selim döneminde inşa edilen Selimiye Kışlası, Sultan 1. Mahmud Vakfı adına Adile Sultan Sarayı, Beyazıt Hanı Veli Vakfından Pera Palas Otel, Vefa Lisesi, Şişli Etfal Hastanesi, Sait Halim Paşa Yalısı gibi İstanbul’da ve Türkiye genelinde 1014 taşınmaz vakıfları adına tescil edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğünün görevlerinden biri kendisine emanet edilen vakıf mallarına sahip çıkmak, vakıf kurucularının bizlere emanet ettiği, her biri bir şaheser olan eserleri koruyup ihya etmek ve bu köklü mirası gelecek nesillere aktarmaktır.”

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN