COLLAGEN
AnasayfaGaleriBugün onların günü

Bugün onların günü

Bugün Dünya Sokak Hayvanları Günü… Hayvanları korumaya yönelik düzenlemeler içermesi beklenen yasanın bir an önce hayata geçirilmesi beklenirken, bizler de sokaktaki “dostlar” için elimizden gelenleri yapabiliriz…

Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde, uzun süredir beklenen Hayvan Hakları Yasası beklentisi bir kez daha dillendiriliyor. AK Parti tarafından son hali verildiği bir süre önce açıklanan yasanın, özellikle sokaktaki hayvanlara yönelik düzenlemeler içermesi isteniyor.

Bu konudaki farkındalık eskiye oranla çok daha iyi olsa da yasayı beklerken bizlerin de yapabileceği şeyler var. Örneğin özellikle pandemi döneminde yalnız yaşayanlara yol arkadaşı olan dostları satın almak yerine sahiplenebiliriz. Aldığımız hayvanları “bakamıyorum” gibi gerekçelerle gittiğimiz tatil beldelerinde terk etmeyebiliriz. Sokakta gördüğümüz ama “küpesi” olmayan hayvanlar için belediyeyi arayabiliriz. İlimizdeki barınakları ziyaret ederek, hem ihtiyaç duydukları konularda katkı verip, hem de oradaki dostlarla zaman geçirebiliriz. Ez cümle yapılacak çok şey var yeter ki siz gönüllü olun!

Başkan Kartoğlu iki yavru sokak köpeğini sahiplendi

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Dünya Sokak Hayvanlar Günü’nde çocukları Beren ve Yusuf’a anlamlı bir sürpriz yaptı. 2 yavru sokak köpeğini sahiplenen Başkan Kartoğlu, Başakşehirlileri en az bir sokak hayvanını sahiplenerek bakımlarını üstlenmeye davet etti.


Sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Başakşehir Belediyesi, bu konudaki örnek belediyelerden. Hayvanseverlerin desteğiyle birlikte ilçe genelindeki birçok noktada yapılan besleme çalışmalarının yanı sıra sahiplendirme çalışmaları da devam ediyor.

Başkan Kartoğlu, sürpriz öncesi çocuklarıyla birlikte yapımına ekim ayında başlanan Başakşehir Hayvan Hastanesi ve Geçici Bakımevi’ndeki çalışmaları yerinde inceledi. Yetkililerden bilgi alan Başkan Kartoğlu, “Kayabaşı’nda bulunan 5 bin 300 metrekarelik alanda yapımına başladığımız Başakşehir Hayvan Hastanesi ve Geçici Bakımevi’nin inşaatında son düzlüğe geldik. Başakşehirimizde sevimli dostlarımızın tedavi, bakım ve barınma ihtiyaçlarının tamamını bu alanda yapacağız. Kuduz müşahede odalarından, ameliyathane bölümlerine kadar birçok hizmeti tek çatı altında toplamış olacağız. Merkezimizi kısa süre içerisinde faaliyete geçirerek sokak hayvanlarımıza konforlu bir yaşam alanı oluşturmuş olacağız” dedi.

Başakşehir genelindeki besleme odak noktalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Kartoğlu, “Sevimli dostlarımız bizler için çok önemli bir yere sahip. Başakşehir Belediyesi olarak onlara yaşam alanları oluşturmayı asla ihmal etmiyoruz. İlçemizin 36 noktasında besleme odakları bulunuyor. Komşularımızı sevimli dostlarımızın beslemelerini besleme odaklarımızda yapmalarını rica ediyorum. Besleme odaklarımızın nerelerde olduğunu belediyemizin internet sitesi üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz” diye konuştu.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN