Eğitim -Sen: Yüz yüze eğitimde tedbir alınmak yerine karartma uygulanıyor

 

Eğitim-Sen, yüz yüze eğitime geçilmesinin ardından tedbirlerin alınması yerine, bilgilere ulaşmada karartma uygulanmasının tercih edildiğini açıkladı.

Eğitim-Sen, okullardaki koronavirüs vaka sayılarına ilişkin açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, “13 Eylül’den itibaren her hafta yayınladığımız vaka tespit tabloları, yüz yüze eğitimin devamını sağlayabilmek açısından gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasına yönelik bir çalışmadır. Sınırlı sayıda illerden aldığımız bilgiler üzerinden ortaya koyduğumuz veriler, gerçeğin bir kısmını ifade etmektedir. Ancak bu çalışmanın yetkilileri rahatsız etmesi ve bilgilere ulaşabilmeyi karartma noktasında bazı düzenlemeler yapılması anlaşılır bir durum değildir. Okullardaki vaka ve kapanan sınıf sayısı gibi bilgilerin dışarıya aktarılmaması yönünde yapılan uyarılar, temaslı öğrenci sayısını ve takibini şeffaf yürütmemek gibi düzenlemeler gerçeği gizleyemez. Bu durum bile eğitim alanının nasıl bir akılla ve liyakatsiz yöneticilerle yürütüldüğünün açık bir göstergesidir. Önemli olan gerçeğin kamuoyuyla buluşmasını engellemek değil, ortaya çıkan vakaların önlenebilmesi için gerekli tedbirleri hızla hayata geçirebilmektir” denildi.

Okulların bütçesi ve fiziki altyapısının, yüz yüze eğitimin sağlıklı yapılabilmesi açısından büyük önem taşıdığı hatırlatılan sendika açıklamasında, şöyle denildi:

“Okulların öğrenci sayısı, sınıf mevcutları, yerleşim yerinin nüfus yoğunluğu, fiziki altyapının yeterliliği gibi pek çok faktör okulların açılması sonrasındaki sürecin sağlıklı yürütülmesi açısından önemlidir. Ancak sınıfların düzenli olarak havalandırılması için gerekli çalışmaların yapılması, okul içinde ortak kullanım alanlarının temizliği, öğrenci giriş çıkışlarının düzenlenmesi, ders sürelerinin 30 dakikaya düşürülmesi, sınıf mevcutlarının azaltılması, yardımcı hizmet personelinin yeterli sayıda görevlendirilmesi ve ek öğretmen atamaları gibi konularda gerekli adımların atılmadığı görülmektedir. Yetkililere düşen görev, verileri gizlemek değil bu tedbirleri hızla alabilmektir.

Tedbirlerin hayata geçirilmesi ve vaka sayılarının sıfırlanması ya da çok düşük oranlara inmesi en büyük beklentimizdir. Bu hafta hazırladığımız tablodaki sayıların geçen haftalara göre düşük olmasının sebebi tedbirlerin hayata geçirilmesi değil, bilgi alabildiğimiz illerin sayısının düşük olmasındandır. 13-17 Eylül tarihlerinde 31 ilden gelen bilgilere göre, 429 öğretmen pozitif veya temaslı iken bu hafta 24 ilden gelen bilgilerde sayının 474 olması tedbirlerin alınmamasının bir sonucudur.”

Önceki İçerikNobel Ekonomi Ödülü sahiplerini buldu
Sonraki İçerikAYM, damadın başvurusunu ‘kabul edilemez’ buldu