AnasayfaEDİTÖRDENMilletvekilinin evine sivil polis olduğunu söyleyen kişiler girmeye çalışmış

Milletvekilinin evine sivil polis olduğunu söyleyen kişiler girmeye çalışmış

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 5 gün önceevine kendilerinin sivil polis olduğunu söyleyen iki kişinin geldiğini belirterek, olayın aydınlatılmasını istedi.  Hamitoğulları, “Bir an önce yetkililer görevlerini yerine getirmeli, tatmin edici açıklamada bulunmalıdır” dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Tülay Hatimoğulları’na yönelik saldırı girişimine ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi. Açıklamaya Eş Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri ve parti yöneticileri katıldı. Hatimoğulları yaşadıklarını anlatırken, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede de yaşanan olayın vahametine dikkat çekti.

Hamitoğulları, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugüne kadar bu ülkede insan hakları ihlallerini buradan çokça ifade ettik. Türkiye’nin dört bir yanında insan hakları ihlalleri, insan yaşamına kast eden davranışlar, polis kimliği göstererek gençlerin kaçırılması, işkence yapılması ve ajanlaştırma faaliyetleri son zamanlarda sıklıkla yaşadığımız meselelerdi. Bunlardan bir benzerini bu ülkenin bir vekili olarak ben yaşadım. Geçtiğimiz Cuma günü, kendini ‘sivil polisiz’ diye tanıtan iki kişi kapımın zilini zorlayarak ve ısrarla evin içine girmeye çalışarak bir baskı oluşturdular.

Zil çalınmasıyla birlikte mercekten baktım ve kapıyı açmadım. Onlar bizim içeride olduğumuzu biliyorlardı, takip de vardı. Israrla ‘biz sivil polisiz’ diyerek ve kapıyı zorlayarak zile basmaya devam ettiler. Ben de ‘milletvekiliyim, evime bu şekilde ne bir polis ne de başkası girebilir’ dedim. Kapıyı açmayacağımı, neyle karşılaşacağımı bilmediğimi, emniyete haber vereceğimi söyledim. Israrla polisiz demeye devam ettiler. Bu durum birkaç dakika devam etti. Bu sırada ben partili arkadaşlarıma ulaştım, emniyete haber verdik.

Onlar merdivenden inip gittiler, Esat Dörtyol’a doğru yürüyerek uzaklaştılar. Bu, münferit bir olay değildir. Bir milletvekilinin kapısı bu şekilde zorlamalarının, ısrarla vekil olduğumu söylememe rağmen neden geldiklerini açıklamayarak ısrarla kapıyı zorlamalarının altında yatan kasıtları ve resmi kurumlarca yapılacak açıklamaları bekliyoruz.

Savcılar şikayet dilekçemizi almadı

Bununla ilgili emniyete, savcılığa gerekli başvuruları yaptık. TBMM Başkanlığına başvuruda bulunduk. Dün karşılaştığımız ilginç bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Avukatım savcılığa gidiyor, suç duyurusunda bulunmak için yaklaşık 7-8 savcı dolaşıyor. Savcılar dilekçeyi almama konusunda direnç gösteriyor. Nöbetçi savcı “ben nöbetçi savcı değilim” diyerek dilekçeyi almamaya çalışıyor. Avukatım savcılık çizelgesini getirip önüne koyduktan sonra dilekçeyi almak zorunda kalıyor.

Emniyet ile yapılan görüşmelerde eğer resmi bir gelişse bildirilsin dedik. Emniyet ‘evet, şüpheli bir durum söz konusu’ dedi. Hala bize bu şüpheli durumun ne olduğuna dair bilgi vermediler. Deliller karartılmadan kameraların izlenmesini istedik ama yapılmış resmi bir açıklama yok. Olayın üzerinden 5 gün geçiyor, bir milletvekilinin kapısı silahlı iki kişi tarafından zorlanıyor ama şikayetlerimizi hemen yapmamıza rağmen tatmin edici bir açıklama yapılmamış olması büyür bir kaygı uyandırmıştır. Bir an önce yetkililer görevlerini yerine getirmeli, tatmin edici açıklamada bulunmalıdır.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN