AnasayfaEDİTÖRDENFaruk Bildirici: Ergenekon davaları dönemindeki 'tetikçi gazetecilik' yine canlandı

Faruk Bildirici: Ergenekon davaları dönemindeki ‘tetikçi gazetecilik’ yine canlandı

Uzun yıllar Hürriyet’in Ombudsmanlığı’nı yapan tecrübeli gazeteci Faruk Bildirici, “Ergenekon davaları dönemindeki “tetikçi gazetecilik” yine canlandı” yorumu yaptı.

Bildirici farukbildirici.com‘da yayımlanan yazısında, “Metin Gürcan’ın suçlu olup olmadığına gazeteciler karar veremez. Oysa iktidar yanlısı medya açıkça taraflı davranıyor. Metin Gürcan yargılanmadan “siyasi ve askeri casus” olarak ilan ediliyor. Ergenekon ve Balyoz davaları süresince yapılan ve insanları yargılanmadan, hatta gözaltına bile alınmadan suçlu gösteren yayıncılık tarzı yeniden canlandı bu medya kuruluşlarında.” ifadesini kullandı.

Metin Gürcan

Bildirici, şunları kaydetti:

“Haber ve yazıları okudum. Metin Gürcan’ın iki yabancı diplomata verdiği belirtilen bilgiler içinde TCK’da tanımlandığı gibi “niteliği bakımından gizli kalması gereken bilgiler” göremedim. “Devletin güvenliğine, iç veya dış siyasal yararları”na zarar verecek bir bilgi de yok. Her tarafta yazılan, söylenen bilgiler üzerinden yaptığı analiz ve değerlendirmeleri aktarmış diplomatlara. Nitekim Sabah’ın haberinde bile “Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan ve Libya gibi ülkelere ilişkin bilgi ve analizler paylaştığı” öne sürülüyor.

Tabii dava dosyasında gizli bilgi ve belgeler konusunda başka bilgiler var mı, onu zamanla öğreneceğiz. Ama bu verilere dayanarak taraflı, soruları aydınlatmayan, suçlayan makamın dilini kullanarak haberler yazmak, Metin Gürcan’ı peşinen “casus” ilan etmek yanlış.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN