AnasayfaEDİTÖRDENAnkara Üniversitesi Veteriner Hekimleri, Manavgat’ta 'can dostların' yaralarını saracak

Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimleri, Manavgat’ta ‘can dostların’ yaralarını saracak

Ankara Üniversitesi’nden 12 veteriner Manavgat’a desteğe gitti. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde görevli, 12 veteriner hekim Antalya’da çıkan yangında zarar gören hayvanlara destek için, düzenlenen törenin ardından bölgeye uğurlandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada başlayan orman yangınlarının ardından birçok ormanlık alan yok oldu. Ormanlık alanlarla birlikte ormanda yaşayan canlılar da zarar gördü. Bu kapsamda yaraları sarmak amacıyla, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden 12 veteriner hekim, Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet töreni öncesinde tam donanımlı bir araçla, Antalya’ya uğurlandı.

“Sadece ormanlar değil, yüreğimiz yandı”

Uğurlama töreninde konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, “Yangınla ilgili ne yapabiliriz diye düşünürken veteriner fakültemizin çok güzel bir önerisi oldu. O öneriyi de bugün itibarıyla hayata geçiriyoruz. Biliyorsunuz bizim bir merhamet medeniyeti çocuğu olduğumuzu söylemiştik. Hakikaten susuz ve aç kalan hayvanlar için vakıf kuracak bir ecdadın torunlarız. Bizim medeniyetimizin esası merhamettir. Orada yaralanan insanın ve hayvanın tedavi edilmesi, onların ellerinden tutulması, ayağa kaldırılması bizim için en şerefli ve kutsal görevdir. Veteriner fakültesi dekanımız dedi ki biz bir çalışma yaptık ve o çalışmada yangının en çok etkilediği Manavgat bölgesinde, bizde veterinerler olarak elimizi taşın altına koyarak yaralanan hayvanlarımızı tedavi etmek istiyoruz. Tıpkı ecdadımızın bize bıraktığı miras gibi o merhamet medeniyetinin temsilcileri olarak bizlerde bu konuda rol almak istiyoruz dediler. Bizde onları çok büyük memnuniyetle karşıladık. Bizde onları protokolümüzle onları hayvanlarımızı tedavi etmeleri için Manavgat’a uğurluyoruz” ifadeleri kullandı.

“ÇOK FAZLA ARKADAŞIMIZ GÖNÜLLÜ OLDU”

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan da Öğretim Üyesi Dr. Koray Tekin’den bu teklif geldiğinde çok hızlı organize olduklarını belirterek, “Gezici Klinik bizim önemli bir birimimiz. Daha önce de farklı yerlerde görev aldı. Bu bambaşka bir duygu. Orada sadece evcil hayvanlar değil, aynı zamanda yaban hayatı da yangından çok fazla etkilendi. Ekibe katılmak için çok daha fazla arkadaşımız gönüllü oldu. Arkadaşlarımızı kutluyorum. Kolaylıklar diliyorum” şeklinde konuştu.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Zeynep Pınar Kaya ise, “İçimizin yandığı bu günlerde, mezunu olmaktan gurur duyduğum Veteriner Fakültesinin değerli veteriner hekimlerinin o bölgeye yaraları sarmak için gidiyor olması beni çok mutlu etti, çok gururlandırdı” ifadelerini kullandı. Rektör Ünüvar ve protokol üyeleri, daha sonra ekibi Antalya’nın Manavgat ilçesine yolcu etti.

Uğurlamanın ardından, 179 yıl önce kurulan Veteriner Fakültesinin 221 mezunu, meslek yemini etti. Dereceye girenlere ödülleri verilirken, mezunlar tören sonunda kep atarak mezuniyetlerini kutladı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN