AnasayfaDünyaJapon milyarder turist olarak uzaya gönderildi

Japon milyarder turist olarak uzaya gönderildi

Milyarder Japon uzay turisti, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Rus Soyuz-2.1a füzesiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nu 2009 yılından bu yana ziyaret edecek ilk uzay turisti olan Japon milyardere yardımcısı ve Rus kozmonot Aleksandr Misurkin eşlik ediyor.

Stupniknews haberine göre, Japon milyarder Yusaku Maezawa ve yardımcısı Yozo Hirano Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.
Soyuz MS-20 uzay aracı içindeki turistler Soyuz-2.1a füzesiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ulaşacak. Son 12 yıldır UUİ’ye giden ilk uzay turistlere olacak Maezawa ve Hirano’nun yanında Rus kozmonot Aleksandr Misurkin de bulunuyor.
Uzay aracı 13:41’de (GMT) UUİ ile birleşecek. Ekibin 20 Aralık’ta Dünya’ya gelmesi planlanıyor.
Turistler uzay istasyonunda bilimsel bir çalışmaya katılacak. Aynı zamanda ‘100 Things You Want MZ To Do In Space’ (MZ’nin uzayda yapmasını istediğiniz 100 şey) listesinden aktiviteler gerçekleştirilecek.
Turistler uzayda yaptıkları her şeyi kameraya alıp bunları YouTube’a yükleyecek, Rus kozmonotlara hediyeler, ekipmanlar götürecek. Turistlerin yanında aynı zamanda Japon yemeği de olacak.
Daha önce ‘100 Things You Want MZ To Do In Space’ isimli bir internet sitesi faaliyete geçirilmişti. Sitede herkes turiste yörüngede yapabileceği teklifler sunmuştu. Yayınlanan listeye göre, Maezawa yolculuğunun sonunda Dünya’ya istasyondan hava getirmeyi deneyecek.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN