AnasayfaYerel HaberlerTrabzonPalamudun yerini hamsi aldı

Palamudun yerini hamsi aldı

Havaların da soğumasıyla birlikte Karadeniz’de balık tezgahlarında palamudun yerini bu hamsi almaya başladı.

1 Eylül´de başlayan denizlerde yeni av sezonu ile birlikte palamutta yaşanan bolluk hem vatandaşları hem de balıkçıları memnun etti. Palamut son günlerde azalınca, tezgahlarda yerini hamsi almaya başladı. Karadeniz´de avlanan hamsi, Trabzon´da tezgahlarda kilosu 15 liradan satılıyor.

Karadeniz’in incisi

Trabzonlu balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, tezgahlarda yerli hamsinin satıldığını belirterek, “Beklenen Karadeniz’in incisi tezgahları süslemeye başladı. Vatandaşlarda yerli hamsi özlemi vardı. Palamudun azalmasıyla hamsiye yönelmeye başladılar. Havaların soğuk gitmesiyle hamsi daha da bollaşacak. Yavaş yavaş tezgahların çoğunluğunun hamsiyle süslenmesini bekliyoruz. Şu an turfanda olan hamsinin fiyatı 10-15 ve 20 lira fiyatlarında satıldı. Dün 10 liradan sattığımız hamsi bugün 15-20 lira oldu” dedi.

Hamsi almak için balık haline gelen Hasan Faruk Özgül, “Tezgahlarda yerel hamsi bollaştı. Hamsinin mevsimi şimdi. Herkes bol bol yesin” derken, Orhan Çağlar, “Havaların daha da soğumasıyla daha çok hamsi çıkacağını tahmin ediyorum” dedi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN