Pelerinsiz Kahramanlar!

IZMIR'DE MEYDANA GELEN 6.6 SIDDETINDEKI DEPREMDE ARAMA KURTARMA FAALIYETINE KATILAN COK SAYIDAKI SIVIL TOPLUM KURULUSU GONULLUSU, ENKAZ ALTINDAKI VATANDASLARA ULASILABILMESI ICIN ZOR SARTLARDA GECE- GUNDUZ CALISIYOR. GONULLU KAHRAMANLAR, KARTONLAR UZERINDE YATARAK UYUYUP DINLENIYOR. (FOTO: DENIZ TOKAT / IZMIR DHA)

İZMİR’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde arama kurtarma faaliyetine katılan çok sayıdaki sivil toplum kuruluşu gönüllüsü, enkaz altındaki vatandaşlara ulaşılabilmek için gece- gündüz çalışıyor. Gönüllü kahramanlar, molalarda kartonlar üzerinde kısa süreli uyuyarak dinleniyor.

Depremin ardından Türkiye’nin dört bir yanından birçok sivil toplum kuruluşunun gönüllüleri, binaların çöktüğü Bayraklı ilçesine geldi. Arama kurtarma gönüllüleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleriyle birlikte yıkılan binalarda, enkaz altındaki vatandaşların kurtarılması için zamanla yarışa girdi. Gece- gündüz çalışan gönüllü kahramanların verdikleri kısa molalarda, enkaz yakınındaki alanlarda kartonlar üzerinde yatarak, uyumaya çalıştıkları ya da dinlendikleri görüldü. Bir ya da iki saatlik molaların ardından gönüllü kurtarıcıların enkaz altındakilere canlı ulaşabilmek amacıyla yeniden çalışmalara katılması vatandaşların takdirini topladı.

Depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nda görev yapan Mahalli Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG-AME) Başkanı Hüseyin Karadayı, 70 gönüllü ile arama kurtarma çalışmalarına katıldıklarını söyledi. Karadayı, kendileri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun fedakarca çalıştığını vurgulayarak, “3 gündür burada görev yapıyoruz. Aslında birçok olanak var. İzmir, otellerini evlerini açmış durumda, onlara teşekkür ediyorum. Dayanışmacı ve paylaşmacı olduklarını gösterdiler. Biz buraya binaların altında kalanları kurtarmak için geldik. O yüzden 7-24 esası üzerinden çalışıyoruz. Arkadaşlarımız gündüz demeden görev yapıyor. O yüzden bu olanakları değerlendirmek içimizden gelmiyor” dedi.

En fazla 4 saat uyuyorlar

24 saate rotasyonlu çalıştıklarını aktaran Karadayı, “Bir kişi en fazla yaklaşık 4 saat uyuyabiliyor. Şu an burada bulunan koşullar arkadaşlarımızı ayakta tutuyor. Normal şartlarda bir insan günlerce bu şekilde çalışamaz. Ama canlar söz konusu olunca, o zaman gönüllülerimiz gözünü kırpmadan günlerce çalışabilir” diye konuştu.

 

Önceki İçerikBeşiktaş – Yeni Malatyaspor: 1-0
Sonraki İçerikErdoğan: Irkçı Terörizm Veba Gibi Yayılmakta