AnasayfaYerel HaberlerİzmirOktay: Sıkıntı Yaşatmayacağız

Oktay: Sıkıntı Yaşatmayacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremle ilgili yaptığı açıklamada, yardımların önümüzdeki günlerde açıklanacağını, kira ve taşınma yardımları olacağını belirterek, “Sıkıntı yaşatmayacağız” dedi.

Oktay depreme ilişkin yaptığı açıklamada can kaybının artarak 51’e yükseldiğini söyledi. Artçı depremlerin sürdüğünü belirten Oktay, “Artçı depremler ne kadar devam ederse o kadar normale döneceğiz anlamına gelir bu. 831 artçı deprem oldu. 1238 binada çalışmaları tamamlamış durumdayız. Bornova’da 4 ağır hasarlı binamız, bir orta hasarlı, 111 az hasarlı binamız var. Bayraklı’da 6 bina yıkık, 7 bina acil yıkılacak durumda, 9 bina ağır, 3 orta ve 260 bina da az hasarlı olarak tespit edilmiş durumda, 586 binada hasar yok. Seferihisar’da ne yıkık ne de hasarlı binamız yok” bilgisini verdi.

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Fuat Oktay, özetle şunları söyledi:

“1000’e yakın durumda uzman ekiplerimiz. Bize gelen en yoğun soru ‘Binama girebilir miyim?’. Hasar tespit çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Bir günden daha erken sürede tamamlamaya çalışıyoruz. Hasarlı binalara, orta hasarlı da olsa gözle görülebilecek şekilde hasarı olan binalara girilmesini önermiyoruz.

Arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor. 6 alanda 8 bağımsız birimimiz var. 2 bin 76 arama kurtarma personelimiz sahada, 8 binada çalışmalarını sürdürüyor. 4 ve üzeri 831 artçı deprem olmuştur. Küçülerek devam edecektir.

Sahil Güvenlik’te arama kurtarma çalışmalarında değişiklik yok. 19 teknenin battığını, 23 teknenin kurtarıldığını belirtmek istiyorum.

Kira ve Taşınma Yardımları Olacak

Yardımların nasıl olacağını önümüzdeki günlerde açıklıyor olacağız. Kira yardımlarının devam edeceğini Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamıştı. Kira yardımları ve taşınma yardımları olacaktır. Sıkıntı yaşatmayacağız.

2 bin 685 kişi çadırlarda

Barınma hizmetlerimizde sıkıntı yok. Beslenme ünitelerimiz tüm güçleriyle çalışmalarını devam ettiriyorlar. Barınma da yurtlarımız, spor salonlarımız, gençlik merkezimiz 7 bin kapasiteli, çadırlarımızda çalışmalarımız devam ediyor. 1500 çadıra yakın kurulum tamamlanmıştır. 2685 kişi çadırlarda. 3 konteynır merkezi için de yer belirleme çalışmaları yapılmıştır. Gerek çadırlarda gerek diğer yerlerde olsun yatak, battaniye, uyku seti gibi duş alanları gibi konteynırlarda sıkıntımız yok. 21 bini aşkın battaniyemiz, 3 bine yakın mutfak setimiz hizmet veriyor.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN