AnasayfaYerel Haberlerİzmir“Önemli olan toplum tabanlı afet yönetimi”

“Önemli olan toplum tabanlı afet yönetimi”

İTÜ Öğretim Üyesi ve Kızılay Başkan Başdanışmanı aynı zamanda ‘Afet Affetmez’ adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu,  önemli olanın afet öncesinde risk azaltma amaçlı yapılan toplum tabanlı afet yönetimi olduğunu söyledi.

Kadıoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda önemli mesajlar verdi. Kadıoğlu,  bir takipçisinin “Oturduğumuz yerde büyük kıyameti beklemek delilik değil mi” şeklindeki paylaşımına, “En kibar haliyle şu anda ‘akıl tutulması yaşıyoruz ” yanıtı verdi.

Kadıoğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

“İstanbul, Marmara Bölgesi’nin beklenen ‘Büyük Kıyamete’ hazırlanması için Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da karargah kurarak tüm kurum ve paydaşları toplayıp deprem seferberliğini gerçekleştirmesi şart. Tek tük kurumlarla, tekil yaklaşımlarla bu iş çözülemedi, çözülemez.”

İlk 72 saat uyarısı

“Afetlerde ilk 72 saat altın saatlerdir. Bu saatlerde görevlilerin herkese ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle birey, ev, sokak ve mahalle ölçeğinde afetlere hazırlık yapmaya önem vermeliyiz. İlk dakikadan itibaren ‘nerede bu devlet’ demek afetlere hazır olmadığımızı gösterir.”

“Sunumlarla olmaz”

“Artık fayları konuşmanın hiç ama hiç anlamı yok. Önemli olan afet öncesinde risk azaltma amaçlı yapılan toplum tabanlı afet yönetimidir. Sen, ben yani toplum afetlere hazır olacağız. Bu power point sunumu ve kağıt üzerinde planla olmaz.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN