AnasayfaYerel Haberlerİzmirİzmir halkı geceyi çadırlarda geçirdi

İzmir halkı geceyi çadırlarda geçirdi

İzmir kent merkezi, çevre il ve ilçelerde büyük panik yaşanmaya devam ediyor.

Gece boyunca artan can kaybı ile son olarak 24 vatandaşın hayatını kaybettiği, 804 kişinin yaralandığı depremde panik ve korku yaşayan vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi. Evleri yıkılan ve hasar görenlerin yanı sıra, korku dolu anları yaşadığı için binalara giremeyenler de aileleriyle birlikte çadırlarda kaldı.  AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından kurulan çadırlarda konaklayan vatandaşlara sıcak yemek ve çay ikramı yapıldı.

‘5 KAT AŞAĞI SIRTIMIZDA İNDİRDİK’

Çadırda kalan vatandaşlardan Kaya, deprem anında yaşadığı endişeyi paylaştı. Kamu kuruluşunda çalıştığını belirten Kaya, “Deprem olduğu sırada binadaydım. Çok kötü bir depremdi. Birkaç arkadaşım bayıldı. Onları 5 kat aşağıya sırtımızda indirdik. Çok üzücü. Korktuğumuz için çadırlardayız. Devletimiz sağolsun. Evleri yıkılan arkadaşlarım oldu. 8 katlı binaların altında hala insanlar çıkarılmaya çalışılıyor” dedi.

Ailesiyle birlikte çadırda kalan Göğebakan, “Depreme evimizde yakalandık ve çok korktuk. Kendimizi zor dışarı attık. İnşallah bir daha yaşamayız. Evimizde hasar var. Kolondan kapılar 1 parmak genişliğinde ayrılmış durumda. Çok korktuğumuz için sokaktayız. Bir daha evin içine ne zaman girebilirim bilmiyorum” diye konuştu.

Depreme Konak ilçesinde yakalandığını söyleyen Erkutlu, “Yürürken bir anda başım döndü. Beyin kanaması geçirdiğimi zannettim. 67 yaşındayım. İlk defa böyle bir depremle karşılaştım. Allah’ım ne olur insanlar ölmesin dedim. Şu an binalara girmek istemiyoruz. Risk yüksek. Bu yüzden eşim ve kızımla çadırlarda kalıyoruz. Sanırım 5-6 gün daha burada kalacağız” dedi.

Deprem anında evinde olduğunu söyleyen Bulut ise, “Çok şiddetliydi. Çocuklarımızla birlikte kaçtık. Evimizi kontrol etmedik ve hasar olup olmadığını bilmiyoruz. Ailecek dışarıdayız. Allah herkesin yardımcısı olsun. O korkuyu yaşadığımız için evimize girmeyi düşünmüyoruz” ifadelerinde bulundu.

‘DEVLET BURADA’

Deprem anında büyük panik yaşandığını söyleyen Güler de, “Deprem anında büyük bir sarsıntı yaşandı. Deprem sırasında kurban kesiyorduk. Kardeşim bir rahatsızlık geçirdi, iyileşti. Bu yüzden kurban kesiyorduk. Şunu belirtmek isterim ki, devlet burada. Askeriyle, polisiyle, devletin bütün birimleri burada. İzmir yalnız olmadığını, sahipsiz olmadığını gördü” diye konuştu.

DHA

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN