AnasayfaYerel Haberlerİstanbulİstanbul'da sigara yasağı denetimleri ilk Taksim'de yapıldı

İstanbul’da sigara yasağı denetimleri ilk Taksim’de yapıldı

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı ve illere gönderdiği düzenleme doğrultusunda kalabalık yerlerde getirilen sigara içme yasağına ilişkin ilk denetimler yapıldı. Yasağa uymayanlara ceza yazıldı.

İstanbul’da ilk denetim Beyoğlu’nda polis aracı ve drone ile sigara yasağı anons edilerek denetim yapıldı. Yasağa uymayanlara ceza yazıldı.

Solunum yoluyla kolayca bulaşan koronavirüs salgınının yayılımını önlenmek için, bugünden itibaren İstanbul’da trafiğe kapalı cadde, sokak ve toplu taşıma araçlarının durakları gibi yerlerde sigara içilmesi yasaklandı. Yasağın yürürlüğe girmesiyle harekete geçen Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde polis aracı ve drone ile anons yaparak vatandaşları uyardı. Yasağa uymayanlar tespit edilerek para cezası kesildi.

Memnun olan da var takmayan da

81 İl Valiliğine gönderilen Koronavirüs Tedbirleri konulu ek genelge kapsamında, tüm illerde vatandaşların özellikle yoğun olarak bulunduğu valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda, sigara içmek yasaklandı. Yasağın ilk gününde uygulamadan memnun olanlar kadar şikayet edenler de oldu. Bazı vatandaşlar, “Güzel bir karar. Olması gereken buydu” derken, bazıları ise, “Nerede içeceğiz o zaman? Bize bir yer göstersinler ya da satmasınlar” dedi. Karardan haberi olmayanlar ise sigarasını söndürerek, “Bir daha içmeyiz” diye konuştu.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN