AnasayfaYerel Haberlerİzmir"Dünyanın Sonu Geldi Sandım"

“Dünyanın Sonu Geldi Sandım”

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremden yaklaşık bir saat önce denizde girdaplar gördüğünü, korkup limana döndüğünü söyleyen balıkçı Mehmet Ali Okyar, “Depreme ve tsunamiye limanda yakalandım. Dünyanın sonunun geldiğini sandım” dedi.

“İlk kez böyle bir olayla karşılaştım”

Sığacık’ta, ‘Soydemir’ isimli teknesiyle 53 yıldır balıkçılık yapan 70 yaşındaki Okyar, “53 yıldır balıkçılık yapıyorum. Böyle bir olayla ilk kez karşılaştım. Tsunamiden 1 saat önce denize açıldım. Ağları topluyordum. Denizde 2 metrekarelik alanlarda daha önce hiç görmediğim en az 10 girdap gördüm. Korktum ve limana dönüp, teknemi bağladım. Teknemin yanında yemek yerken birden yer sallanmaya başladı. Deniz de çalkalanıyordu. Su seviyesi limana kadar yükseldi. Deprem bittikten bir süre sonra deniz suyu çekildi, su seviyesi 3 metre kadar indi. Benim teknem ve diğerleri dik duruyordu. İpi koptu denizin tabanına düştü. Sular tekrar gelmeye başladı. Ben de tekneme girip, açılmak istedim. Biraz açıldım ancak dalga, duvar gibi üzerime geldi. İleri gidemedim.  20 kilometre hızla gitmem gerekirken dalgalardan yerimde duruyordum. Geriye dönüp baktığımda liman ve marina her yer su altında kalmıştı. Karada su seviyesi 1.5 metreye ulaşmıştı” dedi.

“Bu bizi götürecek diye düşündüm”

Yaşadığı olaydan sonra iki gün şok etkisinden çıkamadığını ifade eden Okyar, “Önce, ‘tekne batarsa’ diye korktum. Ardından, ‘dalgalar beni parçalar’ sandım. ‘Kabaran deniz mahalleyi süpürecek’ diye düşündüm. Kordondaki park halindeki araçlar denize sürüklendi. İçimden, ‘Çok deprem yaşadım ama bu bizi götürecek’ dedim. Hislerimi anlatamam. Yaşadıklarım nedeniyle 2 gün şoktan çıkamadım. Dünyanın sonu geldi, kıyamet koptu sandım” diye konuştu.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN