AnasayfaYerel HaberlerİzmirCan Kaybı 91'e Yükseldi

Can Kaybı 91’e Yükseldi

 

İzmir’in Seferihisar açıklarında geçtiğimiz Cuma günü meydana gelen depremde bilanço ağırlaşıyor. Ege ve Marmara’yı sarsan depremde can kaybı 91’e yükseldi.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 43 artçı olmak üzere, toplam bin 225 artçı sarsıntının yaşandığı belirtildi. Açıklamada, “SAKOM’dan alınan bilgilere göre 85 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 994 vatandaşımızdan 774’ü taburcu edilmiş olup, 220 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. İzmir’de halen 8 binada arama kurtarma çalışması yürütülmektedir” denildi.

Diğer taraftan herkesi sevince boğan “mucizeler” de yaşanmaya devam ediyor.

65. saatte mucize kurtuluş

Depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı’nın enkazından 3 yaşındaki Elif Perinçek sağ olarak kurtarıldı. Bu sabahın ilk mutlu haberi olan küçük kız, ambulansla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Hem arama kurtarma çalışmalarına katılanlar hem de çalışmaları izleyen vatandaşlar ve Elif’in akrabaları büyük sevinç yaşadı.

14 yaşındaki İdil Şirin de, İmrah Apartmanı enkazından tam 58 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Şirin’e, itfaiye görevlisi Bahadır Kuş ulaştı. İdil’in enkaz altından sağ olarak çıkarılması büyük sevinç ve enkaz altında kalanlar için de umut yarattı. İdil Şirin ambulansla hastaneye kaldırıldı. İtfaiyeci Bahadır Kuş, o anları anlatırken, “İdil’in bayılmaması için mücadele ettim” dedi. Enkazdan sağ olarak kurtulanların sayısı 105 oldu.

Ateş yakarak ısınmaya çalıştılar

Öte yandan üçüncü geceyi dışarıda geçiren depremzedeler ateş yakarak ısınmaya çalıştılar. AFAD ve Kızılay, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmaları dün de sürdürdü. MSB’den yapılan açıklamada, 9 uçakla İzmir’e ihtiyaç duyulan malzemelerin götürüldüğünü duyurdu.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN