AnasayfaYerel HaberlerİzmirBütün dünya sallandı, en çok kaybı Türkiye verdi

Bütün dünya sallandı, en çok kaybı Türkiye verdi

Bütün dünya sallandı, en çok kaybı Türkiye verdi

2020 yılında şu ana kadar tüm dünyada 6.5 büyüklüğünün üzerinde 22 deprem yaşanırken, bu depremlerde en çok can kaybı Türkiye’de yaşandı.

Habertürk’ün haberine göre, 2020 yılında tüm dünyada gerçekleşen depremlerde en yüksek can kaybı Türkiye’de yaşandı.

2020 yılında Türkiye’deki Elazığ ve İzmir depremleri sayılmazsa, dünyanın farklı ülkelerinde 6.5 üzerinde tam 20 deprem gerçekleşti. Aynı büyüklükteki depremlerde Japonya’da kimse ölmedi

20 depremde toplam 13 can kaybı yaşandı. Bu 13 kişiden 10’u 23 Haziran’da Meksika’da meydana gelen 7.4 büyüklüğünde depremde, 1’i ise 17 Temmuz’da Papua Yeni Gine’de gerçekleşen 7.0 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirdi.

Tıpkı İzmir ve Elazığ’daki depremler gibi 6.5 ile 6.9 büyüklüğü arasındaki depremlere bakıldığı zaman, Türkiye dışında yedi farklı ülkede 12 depremin yaşandığı görülüyor.

Bu depremlerde can kaybı yaşanan tek deprem ise 2 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki 18 Ağustos Filipinler depremi oldu.

Japonya, Şili, Endonezya, Yunanistan, Solomon Adaları ve ABD’de gerçekleşen 6.5 ile 6.9 büyüklüğü arasındaki depremlerde hayatını kaybeden kimse olmadı.

24 Ocak’ta Elazığ’da gerçekleşen depremde 41 kişi hayatını kaybederken, İzmir’de gerçekleşen 6.6 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar 51 kişi hayatını kaybetti.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN