AnasayfaYerel HaberlerİzmirBakan Kurum: Yardım Ödemeleri Başladı

Bakan Kurum: Yardım Ödemeleri Başladı

İzmir’de yaşanan 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası son durumla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yardım ödemelerine başlanıldığını söyledi. Kurum, “Aile Bakanlığımız ve Kızılay tarafından, AFAD ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından gerekli yardımlar valimize gönderildi ve bugün itibariyle yardımlarımızı ödemeye başladık” dedi.

Kurum, enkaz bölgesinde yaptığı incelemelerin ardından deprem sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Depremin hemen ardından tüm bakanlıkların olay yerine intikal ettiğini ve İzmir Valiliği koordinasyonunda çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Kurum, “Depremin olmasından 52 saat geçti, aralıksız tüm enkazlarda arama kurtarma çalışmaları yoğun ve titizlikle devam ediyor” diye konuştu.

Lazer Tarayıcılarla Takip Ediliyor

Rıza Bey Apartmanı’ndaki çalışmaya ilişkin olarak Kurum, “Yan taraftaki görmüş olduğumuz binaların da hasar tespitini yaptık. Ağır hasarlı binalar olduğu için onları da anbean lazer tarayıcılarla takip ediyoruz. Oradaki herhangi bir hareket veya yıkılma riski enkazda arama kurtarma faaliyeti yapan arkadaşlarımızın can güvenliği açısından çok önemli” ifadesini kullandı.

Hasar Tespit Çalışmalarını 10 Günde Tamamlamayı Amaçlıyoruz

Arama kurtarma çalışmalarının Doğanlar, Yağcılar, Emrah Apartmanı’nın 2 bloğu, Yılmaz Erbek Apartmanı ve Barış Sitesi’ndeki 2 blokta sürdüğünü belirten Kurum, “Hasar tespit çalışmaları da sürüyor. Amacımız öncelikli binaları 2-3 gün içinde ve bütününde 10 gün içinde hasar tespit çalışmalarını tamamlamak. Şu an 910 kişi fiilen sahada çalışma yürütüyor. Sayımız bine yaklaştı. Hızlı bir şekilde hasar tespitlerimiz devam edecek” diye konuştu. Kurum, bu konuda şu bilgileri de aktardı:

1 Ay Sonra İnşaata Başlamış Olacağız

“An itibariyle 2 bin 234 binada 28 bin 100 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmaları yapıldı. Ağır, acil ve yıkık sayımız 41’e ulaştı ve 1041 bağımsız bölümden oluşuyor. Orta hasarlı 35 binamız 660 da bağımsız bölüm var. Hızlı şekilde bu çalışmaları tamamlayacağız. Arama kurtarma, enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandığında, eş zamanlı olarak inşaat çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bütün alanlarda zemin etüt çalışmaları, yeni yapılacak binaların projelendirme çalışmaları, yine rezerv alanda yapılacak projelere ilişkin çalışmalar süratli şekilde yapılıyor. İnşallah bir ay sonra da burada inşaat çalışmalarına başlamış olacağız.

Yardımları Ödemeye Başladık

Aile Bakanlığımız ve Kızılay tarafından her türlü yardımlar Valiliğimize gönderildi ve vatandaşlarımıza bugün itibariyle yardımlarımızı da ödemeye başladık. Kamu bankalarımızı hem İzmir merkezde hem Seferihisar’da açtık.”

Kurum 24 mahallenin muhtarıyla biraraya geldiğini ve afet koordinasyon çadırlarının kurulduğunu da dile getirerek, mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarının muhtarlar vasıtasıyla valilik koordinasyonuyla giderildiğini sözlerine ekledi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN