AnasayfaYerel HaberlerAnkaraHavası en temiz şehir Bursa havası en kalitesiz il Düzce

Havası en temiz şehir Bursa havası en kalitesiz il Düzce

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli İzleme Merkezi verilerine göre Türkiye’nin en kalitesiz havası Düzce’de ölçüldü. Düzce’de hava kirliliği “kırmızı alarm” vermeye başladı. Havası en temiz şehir Bursa olurken, İstanbul’da hava kalitesi orta derecede kaldı.

Açıklanan verilere göre Düzce’de temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken endeks değeri 174’e kadar yükseldi.

Hava kirliliğinin koronavirüs etkisi üzerine yapılan araştırmaların ardından vatandaşların merak ettiği hava kaliteleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından anlık olarak paylaşılıyor.

En kirli ikinci il Ankara

Verilere göre hava kalitesi en kötü olan ikinci il 172 ile Ankara. En kalitesiz havaya sahip üçüncü şehir ise 171 endeks değeri ile Hakkari oldu.

Havası en temiz şehir Bursa

Bakanlığın Hava Kalitesi İzleme Merkezi’ne bağlı Sürekli izleme verilerinden alınan bilgilere göre havası en temiz şehir Bursa. Sanayi şehri olarak bilinen ve birçok sanayi kuruluşunun tercih ettiği şehirlerden birisi olan Bursa’da hava kalite endeksi 10 olarak ölçüldü. Bursa’yı 11 endeks ile Kastamonu ve Bitlis takip etti.

İstanbul’un havası

İstanbul’da hava kalitesi 96 ölçüldü, yani orta derece çıktı. İzmir’de 111 endeksi ile havası hassas olarak çıktı. Turizm merkezlerinden Antalya’nın havası 54 endeks ile orta kalite çıktı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN